В Европейския съюз 80 хил. души работят в сектора на аквакултурите, предава кореспондент на агенция “Фокус”, позовавайки се на доклада на Светослав Стоянов от Генерална Дирекция “Морско дело” в ЕК за перспективите за Европейските морски региони. 20% от продуктите на европейския пазар са аквакултури. “Може би този сектор не е толкова валиден за Черно море като се има предвид, че морските ресурси на Черно море са изчерпани, особено когато става дума за калкан, но това е може би някаква алтернатива. Много средства има заложени за развитие на аквакултури в новия фонд за морско дело и рибарство – за развитие и модернизация на инфраструктура. Тук предпоставката е да има планиране на морското пространство и бизнесът да знае къде би искал да инвестира и как може да кандидатства за пари”, казва Стоянов.
В България в сектора са ангажирани 220 души, а към 2011 г. е имало 8 морски ферми. У нас аквакултурата е развита повече в сладките води, но в морските също има потенциал за развитие. 90% от компаниите, които се занимават с аквакултури, са малки или средни и могат да ползват европейско финансиране.
Най-големият сектор, свързан с морето у нас, е крайбрежният морски туризъм. Той е и най-големият подсектор на туризма. През 2011 г. по данни на Евростат добавената стойност за България е 770 млн. евро.