2 дка с микоризирани лешници е оптималната начална площ в производството на трюфели

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Оптималната площ за първоначално засаждане на микоризирани с трюфели дръвчета е не повече от 2 дка. Това каза за „Агрозона“ Николета Симон, експерт в отглеждането на фиданки микоризирани със спори на трюфели. Тя съветва стопаните да не се впускат в създаването на големи градини веднага. Отглеждането на такава малка площ дава възможност на стопаните да опитат и видят дали се справят с малките площи, да решат дали искат да продължат с тази дейност, или не.

Първоначалната инвестиция

Инвестицията в 2 дка засадени с микоризирани лешници, например, излиза около 3 000 евро без допълнителните разходи например за напояване, работна ръка и други, по думите на Николета Симон (вдясно на снимката). Тя обясни и кои са най-често допусканите грешки от стопаните, които започват с отглеждането на дръвчета с трюфели: „Най-често срещаният проблем при нашите клиенти, е че като отидем на оглед, намираме насажденията в окаяно състояние. Някои хора ми казват, че са започнали на шега, през първата година от засаждането на дърветата не се грижат добре за тях и сега съжаляват. Искат да им помагаме, но в някои случаи вече е късно, тъй като първата година е най-важна“.

Въпреки че отглеждане на трюфели може да се осъществява в комбинация с бор, дъб, габър, най-предпочитан е лешникът от сорта Тонда Джентиле Романа, заразен с летен черен трюфел. Цената на този вид трюфел е по-ниска в сравнение с белия, но гарантирано ще бъде продаден. Белият трюфел е много труден за отглеждане, каза Николета Симон и допълни, че тази година имаше киселинни дъждове и реколтите от много култури, като лешници, домати и краставици в Добричко не са добри.

Търговията е в застой

Търговията на трюфели в Италия намаля след избухването на пандемията от коронавируса в България, Светлозар Сидеров, Agrozona.bgстраната, по думите на експерта. Най-засегнати са доставчиците на ценните гъби в района около столицата Рим. Трудно се осъществява логистиката от България до Италия, има и страшно много изисквания, които шофьорите не могат да изпълнят, поради което се отказват въобще да работят.

Трюфелите – екзотичен бизнес за търпеливи хора

Вътрешният пазар на трюфели в България също се сви значително заради нелегалните ловци, които унищожават естествените местообитания на ценните гъби. „Съветвам производителите да държат в тайна създаването на градини с микоризирани фиданки, тъй като не са рядкост кражбите, включително и от съседи“, посочи Николета Симон и допълни, че самата тя и колегите й се стараят да бъдат дискретни, когато работят на място.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА