Проблеми и предизвикателства пред бранша след въвеждането на новите законови изменения
Преди година, на 1 януари 2024 г., в България бяха въведени нови правила за добив и търговия с диворастящи гъби, плодове и трюфели. Тези промени имаха за цел да легализират дейността и да осигурят по-добър контрол върху този сектор. Година по-късно, какви са резултатите от тези промени? Дали те са решили проблемите на бранша или са създали нови? Отговор на тези въпроси даде за Агрозона Светлозар Сидеров, председател на УС на Национална федерация на ловците на трюфели в България.
Г-н Сидеров, каква е Вашата оценка за изминалата година след въвеждането на новите правила за добив и търговия с трюфели?
- След 1 януари 2024 г. за добива и търговията с диворастящи гъби, плодове и трюфели бяха въведени нови правила. Дейността беше легализирана като професия. Търсачите на посочените диворастящи продукти заплащат обща месечна такса, в която са включени алтернативен данък, осигуровки (социални и здравни) и горска такса за ползване. За облекчение на заетите в бранша всички дължими вноски се заплащат към държавно горско предприятие и от там по служебен ред се прехвърлят към нужните институции. До въвеждането на тези законови разпоредби се стигна след срещи на неправителствените организации, свързани с добив и търговия с трюфели и тогавашния финансов министър Асен Василев. Въпросният модел беше възприет като най- изгодният и най- ненатоварващ финансово и административно заетите в бранша страни. Понеже беше приет в кратки срокове, във въпросния закон не бяха вписани всички нужни текстове и липсата им породи много неблагоприятни последици и за бранша, и за държавните горски предприятия. Цяла година водим кореспонденция с ангажираните министерства, с искане въпросните пропуски да бъдат включени в законопроектни предложени за разглеждане в Народното събрание и да влязат е сила за новия сезон, който вече започва. На молбата ни до момента не беше обърнато внимание, нито един текст не видя бял свят.
Какви са конкретните пропуски в закона, които според Вас трябва да бъдат коригирани спешно?
- В момента сме предложили да се разгледат и приемат част от необходимите за бранша текстове в Законопроект за изменение и допълнение на Закона за обществените поръчки, Сигнатура 51-554-01-27, дата на постъпване 31/01/2025 и в Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, Сигнатура 51-454-01-32, дата на постъпване 12/12/2024. Спешните пропуски можем да систематизиране последния начин:
- Вписване в Кодекса за социално осигуряване на текст, освобождаващ от заплащане на социални осигуровки от лица, вече придобили право на пенсия – пенсионери , инвалиди и т.н. По този въпрос Конституционният съд има становище , припокриващо се с нашето предложение.
- Чрез преходни и заключителни разпоредби на Закона за обществените поръчки да се направят допълнения и изменения в Закона за горите (предвидени са такива във внесения в Парламента законопроект, който сме цитирали по- горе) . Нужните изменения са следните :
След 1 януари 2024г. Ползването на диворастящи гъби, плодове и трюфели беше отделено от добива на недървесни горски продукти и смятаме , че трябва да се ползват по наложения до момента модел, а именно само от физически лица на база издадено позволително. Държим да се впише посочената от нас нова точка, която да изключи отдаването на гори под наем, отдаването на добивите чрез обществени поръчки и да остане само най- социалният и приложим метод – чрез позволително.
Настояваме да се приеме изменение и позволителните да се заплащат не само в предходния месец, а и в месеца, в който се извършва дейността. Заплащането в предходния месец е неприложимо за бранша и носи финансови загуби за нас и за държавните горски предприятия. Тъй като след януари 2024г. позволителното за ползване се издава вече за територията на държавно горско предприятие, следва и превозните билети да са със същия обхват .Това са най- спешните за бранша ни текстове и се надяваме най- после да бъдат вписани и подкрепени за да влязат в сила от този сезон.
Каква е позицията на Националната федерация на ловците на трюфели относно опазването на находищата?
- Обръщаме внимание и на отговорните за опазването на находищата на диворастящи гъби, както и за прилагането на законовия ред , че изминалата година беше годината с най- много посегателства, главно над находищата на трюфели. Почти всяка горска територия беше прекопана и за наше учудване от страна на лицата, отговарящи за охраната и опазването на горските територии по региони, не беше констатирано и наказано нито едно посегателство. Държим опазването на находищата да бъде адекватно, след като коректно заплащаме всичко изискуемо от нас по закон.