Зам.-министър Капитанов: Фермерите ще получат над 123 млн. евро за обвързана с производството подкрепа

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
3 Минути

Остават в сила облекчените условия за подпомагане и намалената административната тежест при доказване на реализираната продукция, въведени в предходната Кампания

Фермерите ще получат над 123 млн. евро за обвързано с производството подпомагане. От тях към сектор „Животновъдство“ са насочени 64 млн. евро, а за сектор „Плодове и зеленчуци“ – 59 238 862 евро. Това съобщи заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов в Смолян по време на среща от националната информационна кампания във връзка с приема на заявления по директни плащания за 2025 г.

Той подчерта, че остават в сила облекчените условия за подпомагане и намалената административната тежест при доказване на реализираната продукция, въведени в предходната Кампания. Заместник-министър Капитанов посочи, че минимални изменения има в условията за подпомагане на производителите от сектора „Плодове и зеленчуци“.

„От тази година, при заявяване на парцелите със зеленчуци, стопаните трябва да отбелязват дали те са поливни или не. При заявяване на парцели с трайни насаждения ще се въвежда и информация за годината на тяхното създаване. За доказване на реализация на продукция ще се допуска и фактура за преработка на ишлеме“, обясни зам. – министърът.

Той  допълни, че с цел облекчаване административните проверки за животновъдите, те отново ще се извършват в Системата за идентификация и регистрация на животните (СИРЖ) на Българска агенция за безопасност на храните за установяване движението на животните. Условието е фермерът да има издадено ветеринарно медицинско свидетелство (ВМС) за придвижване/транспортиране на селскостопански животни или документ за придвижване към държави от ЕС, или трети страни- реализирани за клане, износ или продажба в други стопанства.

Зам.-министър Капитанов допълни, че ако земеделският производител не отговаря на изискването за реализация, той няма да получи подпомагане за нито едно от заявените животни по съответната интервенция.

Пред участниците в срещата заместник-министърът разясни и особеностите по интервенцията за обвързаното с производството подпомагане на доходите за производство на семена от картофи. Кандидатите трябва да стопанисват и да заявят за подпомагане минимум 0,5 ха допустими площи с картофи за семена полско производство, както и да  са регистрирани по реда на чл.22 от Закона за защита на растенията.

Експерти от Министерството запознаха земеделските производители и с промените в нормативната уредба, свързани с агроекологичните ангажименти, биоземеделието и хуманното отношение към животните и предстоящите приеми до края на годината по интервенциите от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама