Значителен ръст в биологичното производство в България

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Министерството на земеделието и храните (МЗХ) отчита значително увеличение на интереса към биологичното производство в страната. Това бе съобщено по време на работна среща, проведена от заместник-министъра на земеделието и храните, д-р Лозана Василева, с представители на биологичния сектор.

Увеличение на броя на биологичните производители и площи

В момента регистрираните биологични производители в България са 4 961. Броят на операторите отбелязва ръст в сравнение с последните две години. В края на 2022 г. в електронния регистър са включени 4 863 оператора.

„Запазва се тригодишната тенденция на увеличаване на площите в система на контрол,“ подчерта заместник-министър Василева. Сертифицираната земя в страната е достигнала 147 798 хектара към края на 2023 г., което представлява около 2.94% от общата използвана площ. Ръстът спрямо 2021 г. е впечатляващ – 71%.

Ръст в секторите на биологичното земеделие

Значителен ръст се наблюдава и при определени култури. Зърнено-житните култури са нараснали с 48%, зърнено-бобовите и протеиновите с 17%, а фуражните култури с 39%. При плодовете, биологичните насаждения от круши и сливи бележат съответно ръст от 5% и 6% през 2023 г.. Площите с ябълки са се увеличили с 15%. Пресните зеленчуци отбелязват увеличение с 59% спрямо 2022 г., като доматите и пиперът също показват сериозен ръст в площите и добивите.

Подкрепа за биологичното животновъдство и пчеларство

Ръстът в биологичното производство обхваща и животновъдството. През 2024 г. броят на говедата и биволите в системата на контрол се е увеличил със 119% спрямо 2022 г. и 179% спрямо 2019 г. В сектор пчеларство, броят на биологичните пчелни семейства нараства с около 20 000 през 2023 г. в сравнение с края на 2022 г.

Нови мерки и целеви приеми за развитие на бранша

Заместник-министър Василева подчерта, че в новия програмен период са предвидени отделни целеви приеми за биологичните производители, както и допълнително предимство при кандидатстване по инвестиционни проекти от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. „Това ще осигури повече възможности за млади фермери и малки стопанства,“ допълни тя.

Информационни кампании и обучения

През септември ще се проведат съвместни обучения с Националната служба за съвети в земеделието, насочени към запознаване на фермерите с изискванията, документите и практическите въпроси по прилагане на интервенциите. В допълнение, ще се организира седмица на биологичното производство, която е част от европейска кампания за популяризиране на биоземеделието.

Промени в нормативната уредба за по-голяма гъвкавост

По време на срещата екипът на МЗХ увери представителите на бранша, че работи активно за промяна на нормативната уредба, която да позволи на стопаните да получават компенсации в случаи на непреодолима сила и извънредни обстоятелства. Тези промени се очакват с предприетите действия по Второто изменение на Стратегическия план и Наредба № 9 от 2023 г.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама