Животни умират по време на дълъг транспорт заради липса на контрол

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
5 Минути

Проблемите, свързани с превозването на селскостопански животни, до голяма степен са свързани с условията по време на транспорт, коментира за “Агрозона” Явор Гечев от фондация “4 лапи”. Проблемите са дългите разстояния, дългият престой на животните в превозните средства, липсата на каквито и да било ветеринарно-медицински грижи по време на транспорт, което води до много смъртни случаи и потенциално до разпространение на болести.

В доклади на чужди организации се посочва, че повече от 70% от камионите, които превозват животни, правят нарушения. Въпреки това санкциите са много малко, коментира Гечев: “По доклади от проверки на Българска агенция по безопасност на храните за 2015 г., когато е последният публикуван доклад в публичното пространство, са наложени под 100 глоби за над 5000 проверки, което означава, че много малък процент от тези нарушения се констатират и камионите съвсем безпрепятствено преминават през границата”. По думите му има решение на съда в Люксембург, което постановява, че  условията за транспорт и клане важат до крайната дестинация на пътуването, независимо, че транспортното средство напуска територията на ЕС. Гечев посочва, че това не се спазва не само отвъд пределите на ЕС, но и в самите граници на Общността. Би трябвало да има места за почивка на животните по време на транспорт, но тези места много рядко се използват както у нас, така и в други европейски страни.

Местен контекст

“Един от сериозните проблеми, който касае българо-турската граница, е много дългият престой на камионите, докато се оформят документите – понякога над 24 часа, което за животните е пагубно.”, казва Гечев. В това време животните не се движат, нямат достъп до вода, нямат достъп до ветеринарно-медицинска грижа, а често и самите превозни средства не са пригодени, за да поддържат температура, съобразена с нуждите на животните, посочва Явор Гечев.

България – основно  транзитна дестинация

България е по-скоро транзитна точка, износът на животните е предимно от Централна и kravaЗападна Европа, малък е процентът на животните, които се изнасят от страната ни, но преминавайки през територията на България, контролът върху транспортните средства, които превозват животни, е много занижен, констатира Явор Гечев. По думите му той трябва да е особено стриктен на българо-турската граница, тъй като това е външна граница. “И въпреки всичко той се упражнява основно по документи. Много рядко се проверяват условията в самите превозни средства, много рядко се проверява и състоянието на животните.”, коментира Гечев. Той посочва, че един от проблемите с това, че животните се транспортират на далечни разстояния, е, че не се почистват и превозните средства и често животните са принудени с дни да стоят в урината и фекалиите си и пристигайки в крайната дестинация, те са в изключително тежко състояние. Практика е и да се превозват бременни животни. Това от морална гледна точка е абсолютно недопустимо. Тези животни раждат по време на път, тези теленца просто нямат никакъв шанс за оцеляване, коментира Гечев. Случва се и животните да имат усложнения по време на раждането.

“Ние за пореден път обръщаме внимание, че контролът на територията на България не е ефективен”, казва Явор Гечев. “Именно затова е настояването на организации, които сме се обединили в Еврогрупа за животните да има промяна в европейското законодателство и транспорт на дълги разстояния изцяло да бъде забранен и да бъде заменен с транспорт на охладено или замразено месо, което по никакъв начин няма да ощети интересите на производителите, напротив, просто ще гарантира по-хуманно отношение към животните, защото клането ще бъде извършено в близост до фермите.”, посочва Гечев.

По думите му на година над 2 млн. глави добитък заминават от Европа в посока Близкия изток, Турция или Северна Африка. Транспортирането е основно наземно, но се случва и то да е по вода.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА