В Брюксел обсъждат премахването на Втори стълб на ОСП, съобщи Юрген Так, главен секретар на Европейската организация на собствениците на земи (ELO)
“За нас е важно Общата селскостопанска политика да продължи да заема централно място в приоритетите на Европейския съюз като остане силна и финансово обезпечена”. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов на семинар на тема: „Европейски политики, хидромелиорации и устойчиво земеделие: новите предизвикателства и възможности за България“, организиран от Българската асоциация на собствениците на земеделски земи в с. Белчин.
Той допълни, че МЗХ подкрепя визията на Европейската комисия за развитието на селското стопанство и хранително-вкусовия сектор, която поставя фокус върху осигуряването на устойчивост на отрасъла.
Според зам.-министър Капитанов, в отговор на икономическите и екологични предизвикателства при разглеждане на бъдещото развитие на политиките в ЕС следва да се запазят успешните инструменти на ОСП като директните плащания и обвързаната подкрепа.
„За да се отговори на завишените потребности в земеделието е от съществено значение да има адекватно финансиране“, заяви още той.
“Един от основните ни приоритети е да възстановим хидромелиоративната инфраструктура, за да осигурим на земеделските производители достатъчно вода за напояване и така стопанствата им да бъдат по-ефективни”, коментира зам.-министър Капитанов във връзка с променящия се климат и засушаването.
„ОСП има два стълба. Първият е директни плащания, а вторият – възможности за развитие на селските райони и мерки, свързани с опазване на околната среда. В момента в Брюксел се обсъжда премахването на втория стълб. Не е официално решение, преговорите се водят на масата. В следващите седмици се очаква да има обществено обсъждане, в резултат на което в края на май ще има публична конференция за бюджета и през юли може да очакваме предложения, свързани с финансовата рамка.“ Това каза Юрген Так, главен секретар на Европейската организация на собствениците на земи (ELO), по време на семинара.
Снимка: Агрозона
Той коментира, че новият състав на Европейския парламент, който е по-дясно ориентиран, се връща повече към икономическия аспект и има много по-голямо ниво на интерес в сферата на селското стопанство, за разлика от последните 5-6 години, когато на преден план бяха екологичните въпроси.
„ЕК трябва да осъществи баланс между стимулите, инвестициите и регламентите, които предстои да бъдат приети в следващите години. Повече от всякога ще има голям акцент върху постигането на определени резултати,“ обясни Так.