Яйчените черупки в градината: Полезни за почвата на зеленчуците, вредни за поповите прасета

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
2 Минути
чесън засаждане
Какво може да посеем и засадим в градината през есента

Черупките от яйца се използват в градината както смлени, така и разбъркани във вода. Важно е да се знае, че колкото по-малки са парченцата черупки, толкова по-лесно растенията усвояват полезните вещества от тях, като калцият е най-важната им съставка. Затова се препоръчва събрания материал да се превръща в брашно. Това става като изсушените яйчени черупки се смилат в месомелачката или кафемелачката.

Подобрява поникването на семенатаяйчени черупки 1

За да се появят бързо младите растения, засетите семена трябва да се покрият със смлени черупки. Това способства за получаването на силни и здрави растения.

Кореново подхранване на зеленчуци

Сухите черупки от 4-5 яйца се смилат до прахообразно състояние. След това се заливат с вряла вода и се оставят да престоят покрити с капак 5-7 дни. Сместа се разбърква всеки ден. След това течността се разрежда в съотношение 1 към 3 с вода и нея се полива разсадът от чушки, патладжани, цвекло и други зеленчуци.

Дренаж за разсад и цветяяйчени черупки 3

Смачканите черупки може да се поставят на дъното на съдовете за разсад или в саксиите като дренаж. В този случай черупките не се менят, а леко се нагъват.

Защитава от вредители

Яйчените черупки са надеждно средство за борба с поповите прасета. За целта черупките се надробяват, добавя се олио и се прави гъста смес, която се накапва между растенията в градината. След такова „угощение“ насекомите – вредители загиват.

Средство за подобряване структурата на почватаяйчени черупки 4

Прахът от яйчени черупки намалява киселинността на почвата и в същото време подхранва растенията. За да това обикновено се използват 1-2 чаши смлени яйчени черупки на 1 кв. метър. Ако почвата е много кисела ползвайте до 1 кг на квадратен метър. По време на есенното прекопаване на градината, едрите черупки се смесват с почвата. Това прави земята по-рохка и увеличава достъпа на въздух.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА