Какво може да посеем и засадим в градината през есента

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
7 Минути
семена на лента 2
Четете още: Пълним бързо градината със зеленчуци от семена на лента

Засаждането на зеленчуци през есента има няколко неоспорими преимущества, най-важното, от които е получаването на ранна реколта. Закалените семена през зимата са по-активни и нямат търпение да излязат на повърхността. С настъпването на есента, лятна работа постепенно спира. Въпреки това, преди появата на първите слани, има възможност да се засадят студоустойчиви зеленчуци и да се осигури отсега реколта за следващата година. През септември и в началото на октомври все още има достатъчно топлина, за да се позволи на растенията да пуснат корени и да се укрепят. На какви култури трябва да се спрете, за да имате реколта още в ранна есен?

Четете още: В зеленчуковата градина през септември

Предимства на есенното засаждане

  • Икономия на време за пролетния посев
  • Възможност да се събере първата реколта 2-3 седмици по-рано
  • Може да се използват семена, чийто трайност изтича
  • Зеленчуците и подправките израстват по-закалени и здрави

.Съществуват обаче и известни недостатъци на този метод

  • Ранно покълване и загиване на младите растения
  • Семената може да се засяват само в леки и плодородни почви
  • Ако пролетта е влажна, повечето растения може да загинат
  • Желателно е да се засаждат само студоустойчиви култури

При изборът на място за сеитба е необходимо да се вземат под внимание особеностите на всяка избрана култура. Във всеки случай, на това място през есента и пролетта не трябва да се задържа вода, а през зимата да се натрупва снежна покривка. Браздите трябва да  са малко по-дълбоки от тези през пролетта, а семената да се изберат по-големи от обичайното. Те се покриват с торф и хумус, а браздите с шума и слама.

 Кои култури са подходящи за есенен посев

  • чесън
  • лук
  • копър
  • листен магданоз
  • цвекло
  • моркови
  • пащърнак

Съвети за засаждане на чесън през есентачесън засаждане

Засаждането зимен чесън има някои характеристики, които го отличават от пролетните дейности. Още след прибирането на основните култури, може да засадите скилидките. Независимо че предшествениците са били наторени с органични торове, по възможност преди обработката внесете добре угнил оборски тор. За засаждане се използват скилидките на зимния чесън. Те са по-едри от летния и по-лесно се отделят. За 100 кв. м са необходими 20-25 кг. Засажда се на редове при разстояние 20 – 27 х 5 см. Дълбочината е 6-7 см. Преди засаждане, скилидки чесън да бъдат накиснати в рамките на 2-3 часа в разтвор на калиев перманганат (0.1%) или меден сулфат (1 супена лъжица на 10 литра вода). Добрите предшественици на чесъна са патладжани, чушки, краставици, домати и зеле.

Четете още:Есенни грижи за ягодите

Засаждане на лук преди зимата

За засаждането на лук преди зимата е необходимо да изберете слънчево и сухо място. Направете лехи с ширина 1 метър и височина 20 см. Почистете почвата от превели и дезифинкцирайте с разтвор на меден сулфат – 1 супена лъжица на 10 литра вода. Изберете качествен арпаджик – от 1 см до 1.5 см диаметър на главичките. Дълбочината на засаждане не бива да превишава 3 см, защото в противен случай посадъчния материал ще изгние. След засаждането е необходимо лехите да се мулчират с наскоро окосена трева, сухи листа или слама. Това трябва да се направи до 20 октомври, за да се вкоренят растенията и да се подготвят за зимата. Добре е да се засажда лук след краставици, домати, картофи и бобови култури.

магданоз засаждане
Рътените семена никнат по-бързо

Как се засяват копър и магданоз преди зимата

Есенното засаждане на копър трябва да се прави възможно най-късно, така че да не прораснат рано семената. Обикновено това време настъпва след първите студове, някъде в края на октомври, но все пак всичко зависи от годината. Семената се засаждат в почвата и се покриват със замръзнала почва. Най-добрите растения могат да бъдат получени на слабо кисела или неутрална насипна почва, богата на органични вещества. Основната характеристика на почвата трябва да е високата влажност. Копърът е чувствителен към водата и изобилието от влага позволява той да расте по-добре.
Семената се заравят на 2 см дълбочина, като между редовете се оставят по 20 см. Необходимо е да се използват около 25% повече семена от пролетното засаждане, защото само така може да сме сигурни, че нещо ще оцелее, ако зимата е много тежка

Засаждането на семена от магданоз има някои особености. Не се изненадвайте, ако чакате дълго да е покажат зелените поници, магданозът пониква много бавно. Също като при копъра е необходимо да се поставят повече семена от обичайното. Най-добрите предшественици на копъра и магданоза в градината са зелето и краставиците.

Засяване на киселец преди зимата

Киселецът е студоустойчив листен зеленчук, който вирее добре на черноземи и други добре навлажнени почви. Необходимо е почвата да се покрие с угнил оборски тор и добре да се размеси с горния слой на почвата. Семената на киселеца се сеят в късна есен, с настъпването на първите студове. На дълбочина се поставят на 1.2 см, между редовете се оставят 15 см разстояние, а между семената 5 см. Почвата се заравнява добре и леко се уплътнява, а след това е добре да се покрие с опадали листа или сняг. 1 г семена от киселец съдържат до 1 500 бъдещи растения. Най-добрите предшественици на киселеца са зелето, копъра, салати, марули и репички.

Предзимна сеитба на пащърнакпащърнак

Пащърнака се счита за една от най-непретенциозните култури. Той расте добре на леки почви с добра аерация. Мястото за пащърнака трябва добре да бъде осветено, в противен случай реколтата намалява с 30-40% Предзимния посев на пащърнака се прави в леко замръзнала почва, като се използват сухи семена на дълбочина 2-3 см. Разстоянието между редовете – 35 см, а между семената – 10 см.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА