Цените на зърното се покачват: Пазарът в страх от конфликта между Русия и Украйна

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

Цените на пшеницата се покачват в понеделник. Причината: конфликтът между Русия и Украйна. И последствията от него. Но това не е всичко.

Цените на пшеницата се повишиха рязко на европейския пазар в понеделник. Нарастват опасенията за прекъсване на доставките от двете черноморски страни, заради напрежението на руско-украинската граница  Заедно Русия и Украйна представляват около 30 на сто от световната търговия с пшеница. Цените на ечемика и царевицата също се покачват рязко в резултат на поскъпването при житото.

В Брюксел започна вчера консултация между САЩ и европейските държави относно кризата Киев-Москва . Повечето наблюдатели гледат на развитието и последствията за стоковите пазари с голяма загриженост. Страхът от руска военна намеса в Украйна тежи на пазарите от известно време. В случай на конфликт „доставките на газ могат да бъдат прекъснати, като само на Русия се падат 35 процента от доставките за Европа“, се казва в изявление на френската анализаторска фирма Agritel.

Агрител също така посочва, че трудностите при доставката на торове и продукти за растителна защита отново се увеличават в резултат на логистични проблеми на глобално ниво, свързани и с кризата Omicron . В допълнение към тези опасения, които засягат всички стоки, по отношение на глобалното предлагане на царевица има и „притеснения относно южноамериканското производство , където напоследък в Аржентина само 22 процента от царевичните насаждения са в добро до отлично състояние.

Поради това цените на царевицата също се повишиха рязко на европейския пазар в понеделник . И в Китай цените на царевицата на фондовата борса в Далиан започнаха да се растат рязко, докато в Бразилия, след горещата вълна от последните няколко седмици, така наречената първа реколта от царевица беше ревизирана рязко надолу, „до 24,8 милиона тона спрямо 29,1 милиона тона, оценени през последния месец“, се казва в доклада на Agritel.

Франция с проблеми в Алжир, Германия продава добре

Износът на пшеница от Европа върви сравнително добре досега, но Франция все повече губи пазарен дял с Алжир, неговият най-важен клиент досега. Алжирската държавна агенция за зърно OAIC изключи френските оферти в последните си три търга за внос на брашно, съобщават търговците, напомняйки за дипломатическото напрежение между Франция и Алжир. 

Загубата на продажбите на французите може да доведе до това най-големият производител на пшеница в ЕС да държи големи запаси в края на сезона. От друга страна, Китай все повече е във фокуса на френските експерти по пшеницата. 

До 16 януари 2022 г. страните от ЕС са изнесли около 16,1 млн. тона мека пшеница за трети страни. Това е с почти 1,1 млн. тона повече спрямо същото време на миналата година. Най-големият износител е Франция с 4,15 милиона тона, точно пред Румъния с 4,08 милиона тона. До момента Германия е продала 1,96 милиона тона пшеница на трети страни, което я поставя на трето място сред водещите европейски износители. Досега най-важните купувачи на европейска пшеница са Алжир, Египет, Китай, Нигерия и Южна Корея.

Комисията определи износа на фуражен ечемик на около 4,9 милиона тона до 16 януари 2022 г. – с около 850 000 тона повече спрямо същото време на миналата година. И тук най-големият износител е Франция с 2,2 млн. тона, доста пред Румъния с 1,6 млн. тона. Към днешна дата Германия е продала 712 000 тона ечемик на трети страни, поставяйки го на трето място. Досега най-важните купувачи на европейския ечемик са Китай с добри 2 милиона тона, следван от Саудитска Арабия, Йордания, Турция и Алжир.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА