Цените на торовете отново падат – пазарът достигна критичната си точка

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
5 Минути

Ниските цени на газа провокират много производители да възобновят работата си

Краткият пик на цените на торовете приключи. Цените отново падат както в САЩ, така и в други важни търговски центрове. Причините са рязкото поевтиняване на газа, евтините торове от Русия, пълните складове при вносителите и падащите цени на зърното.

 

Глобалните цени на карбамид

Карбамидът в момента струва 360 USD за тон в САЩ за доставка през май. Това вече е с 15 USD по-малко, отколкото само преди няколко дни. За доставка през юни обаче цените вече са паднали до 305 USD.

Междувременно пролетните поръчки в САЩ и Европа повишиха донякъде световните цени на уреята и се очаква те да останат стабилни в краткосрочен план (май), казват анализаторите. Но фючърсните пазари и големите търговски центрове вече показват истински срив на цените за следващите месеци, пише Agrarheute. Например карбамидът в момента струва 360 USD за тон в САЩ за доставка през май. Това вече е с 15 USD по-малко, отколкото само преди няколко дни.

За доставка през юни обаче цените вече са паднали до 305 USD. Едва през есента цените отново се покачват умерено до 325 USD за тон.

 

Къде се търсят торове

В САЩ сеитбата на царевица е доста по-напред от нормалното за това време на годината, което обяснява голямата употреба на урея. Въпреки това рязкото падане на цените на зърното за новата реколта забележимо охлажда търсенето на торове от американските фермери, казват анализатори.

Търсенето на азотни торове и амониев нитрат се е увеличило донякъде в Европа напоследък, съобщават търговците на торове, тъй като пролетното приложение и полската работа (въпреки влажното и студено време) вече са в разгара си. Цените за калциев амониев нитрат (KAS) в германските пристанища за внос тази седмица са малко под 310 евро за тон и по този начин са на подобно ниво от предходната седмица, но с около 40 евро по-ниски от началото на април.

Цените на течния тор разтвор на амониев нитрат и урея (AHL) от друга страна са паднали с почти 15 евро и тази седмица също са около 310 евро за тон. Цените на карбамида отново се повишиха леко в Германия. Купувачите в момента трябва да отделят тук 480 евро за тон. Това е с 10 евро повече от миналата седмица, но тенденцията не е устойчива, смятат анализатори.

 

Падащи цени на газа, евтини руски торове, Китай и Индия

Цените за калциев амониев нитрат (KAS) в германските пристанища за внос тази седмица са около 310 евро за тон и следователно са на подобно ниво от предходната седмица, но с около 40 евро по-ниски от началото на април.

Въпреки това не изглежда, че кратката възходяща тенденция на цените на уреята ще продължи. В допълнение към падащите цени на карбамида в САЩ, други развития на пазара говорят против това. Междувременно редица производители на торове се опасяват, че спадът на цените на царевицата и пшеницата ще окаже значително влияние върху търсенето на селскостопански продукти.

В същото време цените на природния газ в Европа продължават да падат значително към края на отоплителния сезон. Тази седмица природният газ ще струва само 35,9 евро за MWh или 3,6 цента за kWh на най-важната европейска платформа за търговия TTF. Това са най-ниските цени на газа от юли 2012 г.1 , което довежда цените на газа до точка, в която големите европейски производители отново обмислят възобновяване на производството (вместо внос), тъй като това би трябвало да е печелившо.

Ценовият натиск идва и от други страни. Анализаторите и търговците са съгласни , че цените на руския амониев нитрат (AN) остават под натиск, тъй като вносът на азот от Бразилия, в момента основният купувач на Русия, е нисък, а запасите в експортните пристанища високи. Търговците съобщават, че руските цени FOB за AN наскоро са били доста под 200 USD/t.

Цените на карбамида на азиатските пазари също паднаха тази седмица поради повишената наличност на китайски продукти, тъй като китайците отново увеличават износа, съобщават търговци. Производителите на торове, които се надяват Индия да подкрепи световните цени на уреята, бяха разочаровани тази седмица, когато индийските власти казаха, че следващият търг е след поне месец, тъй като страната разполага с достатъчно запаси в сравнение с очакваното потребление.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА