Тази есен ще варим „златна“ лютеница

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

Сезонът на лютениците и туршиите все още не е в разгара си, но вече мераклиите правят „маркетингово проучване“ – къде колко струват необходимите продукти и въртят калеми за сметка колко ще излезе приготвянето на лютеницата тази година.

И докато възрастните обикалят по пазара и в зеленчуковите магазини, водени от принципа „Око да види, ръка за пипне“, младите домакини активно разменят рецепти в социалната мрежа. Болшинството от последните търсят как се произвежда „мързелива лютеница“, където всичко се буха в тавата и се пече във фурната.

Заради непрекъснатите валежи и отчасти удавената родна реколта, най-вероятно любимата бабина лютеница ще е доста солена, смятат зеленчукопроизводители. Цените на необходимите зеленчуци тази есен се очаква да са по-високи, в сравнение с миналата година. Дори се предполага, че домашната лютеница може да е и по-скъпа и от купешката, съобщава “Черноморски фар”.

Според системата за агропазарна икономика последната седмица и доматите, и зелените пиперки имат завишение от 2%. Така техните цени варират за червения плод от 1 до 2.60 лева, със средна цена 1.72 лева. И за зелените пиперки от 0.90 до 2.50 лева, средно 1.64 лева. За разлика от тях цената на морковите е спаднала също с 2% и варира от 0.99 до 1.80 лева. На частната зеленчукова борса в Бургас вчера цената на червените пиперки, които са за предпочитане при приготвянето на бабиния деликатес, бе с тенденция на спад. Те струваха от 1.10 до 1.80 лева, патладжанът се харчеше от 0.80 до 1.00 лев.

Реалната цена на 500-грамов буркан с качествена нашенска лютеница възлиза на близо седем лева, казват производители. За справка фабричната лютеница едросмляна на една от известните марки за половин килограм в магазинната мрежа е 4.70 лева.

Оказва се, че почти толкова може да достигне стойността и на домашната, варена на печка, или в казан навън, а защо не и кухнята на апартамента. Освен чушките, доматите, патладжанът, морковите, олиото, солта и захарта, обаче в сметките трябва да се калкулират и тока и водата.

В началото на август бе забелязано леко понижение на средната цена на едро на рафинираното слънчогледово олио за страната спрямо предходната седмица и същевременно покачване на тази на дребно в големите супермаркети, сочи справката от Сдружението на производителите на растителни масла и маслопродукти в България. Средната цена на едро за страната бе 1,95 лв./литър, с 0,5% под нивото от предходната седмица. За сметка на това, цените на дребно на олиото в големите търговски вериги са в интервала от 2,24 лв./литър до 2,69 лв./литър. Така средната за страната цена на дребно на слънчогледовото олио в големите супермаркети нараства с 1,7% на седмична база, до 2,39 лв./литър. В другите търговски обекти се запазва на ниво от 2,37 лв./литър. Цената на захарта, която също се слага в лютеницата, макар и в по-малко количество, гравитира около единия лев, до 1.20 лева. Оцетът – най-обикновен струва около 1.50 лева.

Изводът се налага от само себе си: домашно приготвената лютеница, ако не е със зеленчуци от градината, а за всяко нещо се отиде до пазара или зеленчуковия магазин, може да излезе дори по-скъпо от купената.

Въпреки това все още има хора, които ритуално въртят големите лъжици и търпеливо свещенодействат в градски условия над тайни рецепти, запазени от баби и прабаби.

ЕТИКЕТИ:
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА