Световният внос на лешници прехвърли 280 хил. тона

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
2 Минути

Обемът на световния внос на лешници през 2014-2018 г. нараства със 17,8% от 238 хиляди тона на 280 хиляди тона. Лек спад на доставките с 2,8% се наблюдава само през 2015 г. до нивото на предходната година поради лоша реколта от лешници в Турция, където ореховите овощни градини бяха силно засегнати от студове в края на март и началото на април и продължителна суша. Това става ясно от Анализа на световния пазар на лешници, изготвен от BusinesStat.

Тъй като Турция е най-големият производител и износител на лешници, това доведе до покачване на цената на тези черупкови плодове на световния пазар. Средната цена на вноса се увеличи през 2015 г. с 26,3% в сравнение с 2014 г. Също така, ръстът на вътрешната преработка на лешници също беше повлиян от увеличението на вноса през 2015 г. във всички водещи производителни страни “, споделят авторите на доклада.

Водещите световни купувачи на лешници са Германия, която поема 23,4% от целия износ за 2018 г., Италия (18,0%) и Франция (10,3%). Значителен обем лешници се внасят от Канада (5,8% от световния внос), Русия (5,1%), Полша (4,9%) и Швейцария (3,4%). Общо тези страни купуват 71,1% от целия внос на лешник в света.

През следващите четири години според анализаторите обемът на вноса на ядки ще расте с 4,3-2,7% годишно. До 2023 г. покупките ще се увеличат в сравнение с миналата година със 17,3% до 328,7 хиляди тона. Структурата на вноса по държави няма да претърпи забележими промени. Така през 2023 г. Германия ще представлява 22,3% от общия внос в света, Италия – 18,5%, а Франция – 11,3%.

 

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА