Сателити помагат на фермерите в САЩ

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

Спътникът Landsat 8 запълва липсващите парчета, които чиновници и фермери не могат да открият сами

В края на миналата година земеделските стопани в Средния запад на Америка бяха в надпревара за прибирането на царевица и соя, преди да започнат първите замръзвания. Септемврийските дъждове бяха направили закъснялата реколта още по-късна. Проливни пролетни дъждове пък наводниха милиони декари с ниви около реките Мисисипи, Уисконсин и Мисури. Някои фермери така и не започнаха сеитба, а други изостанаха от графика с три седмици.

Тези промени и закъснения в плановете на земеделските производители през годината  поставиха  предизвикателство пред Министерството на земеделието на Съединените щати да  проследява и оценява растителната продукция с проучвания на фермери и наземни наблюдения.

За да изпълнят задачата, те се обръщат към съвместния спътник Landsat 8 на Геологичното проучване на САЩ, който може да попълни липсващите парчета.

„По време на необичайни вегетационни сезони или природни бедствия сателитите блестят“, казва Рик Мюлер, ръководител на Националната служба за статистика към Министерството на земеделието на Програмата за данни на Cropland Data Layer във Вашингтон. „Landsat е надежден и независим начин за потвърждаване на това, което ни казва нашата статистика.“

От 2009 г. насам NASS използва данни от Landsat за мониторинг на десетки култури, включително царевица, пшеница, соя и памук в 48 щата като част от програмата за обработка на данни за Cropland Data Layer.

Използването на подобни сензори идентифицира какво и къде расте. Отделно NASS използва инструментите на НАСА за умерена разделителна способност за изобразяване на борда на сателити Aqua и Terra, за да следи ежедневното здраве на вегетацията и етапа на растеж, всички индикатори за добива на културите.

„Сателитът е единственият начин, чрез които можем да измерим пряко глобалното предлагане на храни“, казва Брад Доорн, мениджър на програмата за научните изследвания на водните ресурси и земеделието на НАСА в централата на НАСА във Вашингтон.

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА