Реколтата на пшеница ще е достатъчна за вътрешния пазар

Златко Златков
Златко Златков
6 Минути

Предвид данните за засетите площи и моментното развитие на посевите, се прогнозира производството на пшеница през 2012 г. да възлезе на около 3,8-3,9 млн. тона, при среден добив за страната около 370 кг/дка. Макар и с около 13-15% под миналогодишната изключително добра реколта, това остава едно сравнително високо ниво на производство, близко до средното за последните пет години. Това се посочва в Ситуационно-перспективен анализ на пшеницата за пазарната 2011/12 година и прогноза за реколта 2012 г., изготвен от експерти на Министерството на земеделието и храните.
Прогнозираното производство на пшеница от реколта `2012, в комбинация с преходните запаси от предходната реколта, ще е напълно достатъчно за задоволяване на вътрешните потребности и ще създаде потенциал за реализиране на значителен износ през пазарната 2012/13 година.
Общото предлагане на пшеница в страната през настоящата 2011/12 пазарна година, формирано от начални стокови наличности, производство и внос, се оценява на около 4 778 хил. тона – с около 8% по-високо спрямо предходната година. Това равнище надхвърля значително вътрешното потребление и създава потенциал за чувствително увеличение на износа.
Началните стокови наличности, с които стартира сезон 2011/12, се оценяват на 284 хил. тона.
Вносът на пшеница в страната традиционно е ограничен, като през настоящата пазарна година се наблюдава допълнително редуциране, вследствие на изключително добрата реколта `2011.
По оперативни данни на Националната служба по зърното (НСЗ) , общият внос на пшеница за периода 01.07.2011 – 18.05.2012 г. е в размер на 31,7 хил. тона, от които 24,6 хил. тона пшеница и 7,1 хил. тона преобразувано в пшеница брашно (при рандеман 72%). Очаква се до края на настоящата маркетингова година вносът на пшеница да достигне около 35 хил. тона.
Общото потребление на пшеница (семена, изхранване на населението, фураж и износ) през пазарната 2011/12 година се оценява на 4 473 хил. тона – с 8% повече в сравнение с предходната година. Рекордно високото производство стана предпоставка за нарастване и на реализираната на външни пазари продукция.
Под формата на брашно и хляб се очаква да бъдат употребени около 1 100 хил. тона. Тази оценка се базира на данните за потребление на хляб, тестени изделия и брашно на лице от домакинствата през последните три години (по данни на НСИ).
С изключение на първите три месеца, през маркетинговата 2011/12 година изкупните цени на хлебната пшеница се движат значително под нивата отпреди една година. Това намаление е под влияние на по-ниските международни котировки през настоящата пазарна година, основно поради повишеното предлагане от Русия, Украйна и Казахстан, както и на изключително добрата реколта `2011 в България. Все пак, цените остават сравнително високи, като се движат малко над средното за последните пет години.
Изкупните цени на пшеница в страната са в пряка зависимост от международните котировки, които през следващите няколко месеца ще са под влияние основно на прогнозите за световното производство и потребление на пшеница от реколта `2012. Към момента се прогнозира световното производство на пшеница за пазарната 2012/13 година да бъде малко под рекордното ниво от предходната година, но все пак адекватно предвид очакваното намаление на потреблението.
Като цяло, от началото на пазарната 2011/12 година цените на дребно на хляба се задържат близки до нивата, достигнати в края на 2011 г. Така, въпреки регистрираното леко понижение, от м. юли 2011 г. до м. януари 2012 г. цените се движеха значително над нивата отпреди една година. Едва през периода февруари – април 2012 г. ценовите стойности паднаха под нивата от същия период на предходната година.
Според прогноза на Европейската комисия от края на м. май, производството на пшеница от реколта `2012 в ЕС ще е в размер на 134,5 млн. тона или с 1,5% под нивото от предходната година. Сред основните производители в рамките на Съюза, значително намаление на добивите се очаква в Румъния (с около 20%), а по-слабо изразено – в Полша и Испания (с около 5 – 10%). В същото време, във Франция, Германия, Италия, Великобритания и Унгария се предвижда леко увеличение на производството. По отношение на производството на пшеница в България, Европейската комисия прогнозира средният добив през 2012 г. да е с около 11% под този от реколта `2011. Тези прогнози се базират на данни от Съвместния изследователски център към Комисията относно мониторинга на климата и посевите на територията на ЕС.
Прогнозираното към момента малко по-ниско световно предлагане на пшеница през маркетинговата 2012/13 година остава адекватно на предвижданото световно потребление през предстоящия сезон, поради което не се очаква да окаже сериозен натиск върху международните цени нагоре.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА