ПРСР след 2020: Австрия разработва нови мерки с акцент върху социалните услуги

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Австрия разработва нови мерки с акцент върху социалните услуги през следващия програмен период от 2020 г. до 2027 г., които ще позволят населението в селските райони да получи необходимите социални услуги. Страната е единствената в Европейския съюз, която прилага мерки за социални услуги като част от своята Програма за развитие на селските райони. Това обясни специално за „Агрозона“ Маркус Щадлер от Управляващият орган на ПРСР във федералното Министерство на устойчивото развитие и туризма.

Втори стълб е важен за Австрия

В европейски контекст земеделието на Австрия е с малък мащаб. В страната преобладават малките ферми и те са много важни за страната. Голям е делът също на необлагодетелстваните райони. Австрия е водещ производител на органични продукти. Мерките по агроекология са много важни, затова страната име нужда от силен Втори стълб. В периода 2014-2020 г. 7,7 млрд. евро е бюджетът на страната по ПРСР. Голяма част от средствата или 63% ще се използват за агроекология и необлагодетелствани райони.

Агробюджетът на Австрия е разпределен на 38% в Първи стълб и 42% във Втори стълб. 17% от бюджета се използва за други национални мерки, които са извън ОСП и са финансирани с национални средства. Във Втори стълб финансирането е 50% от ЕС и 50% от национални средства.

Финансирането от регионите е важно

Австрия е федерално структурирана държава. Имаме 9 провинции, които също участват както в администрирането, така и във финансирането на мерките по ПРСР. „Подкрепяме предоставянето на основни услуги чрез подхода ЛИДЕР. Имаме 20 района, където работят местните инициативни групи. Те изпълняват проекти, които съдържат социални услуги като здравеопазване, подкрепа за детските градини или дигитализация и достъп до широколентов интернет.“, казва Маркус Щадлер.

Социалните мерки подкрепят периферни райони на страната, които се намират далеч от центровете и в които няма голям пазар за агропродукти, допълва той. За хората в тези райони например е важно да имат достъп до интернет, за да не бъдат изолирани. Инвестициите в социални услуги бяха направени за първи път през 2014 г. и това беше политическо решение. Средствата за прилагане на такива мерки са 200 млн. евро тези мерки се прилагат от регионалните власти, защото те знаят най-добре какво е необходимо да се направи за хората на място. Възрастните хора например имат нужда от специализирани грижи. Мерките за социални услуги се финансират на 50% от федералния бюджет и на 50% от регионите. Прилагането на евросхемите е по-трудно, отколкото прилагането на националните схеми, защото административната работа е повече, според Маркус Щадлер.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА