Протеини от соя и мляко от мая излизат на мода

Кирил Александров
Кирил Александров
3 Минути

Високите технологии се развиват стремглаво и заедно с тях се променя всекидневното ни меню. През 2016 г. наблюдавахме тенденции в хранителната индустрия, които ще продължат развитието си и през новата година. В следващите редове ще ви представим няколко от тях.

Протеинът остава на мода%d1%81%d0%be%d1%8f

И през 2017 г. ще продължи тенденцията на разрастване на пазара на растителни храни, богати на протеини и произведени с грижа за околната среда.  От една страна ще се търсят добре познати съставки, използвани в традиционните кухни на далечни държави, като например нахут в близкоизточната кухня или соя в азиатското сирене тофу. От друга страна остават интересни продукти като прясно мляко произведено с мая, растителни мазнини и млечни протеини. Въпросът, който ще продължи да занимава експертите на Европейската агенция по безопасност на храните е как да бъдат етикетирани тези продукти. Би било подвеждащо например да се каже, че един продукт се казва йогурт или сирене, но е без мляко.

Месопреработвателите в Германия пък търсят заместители на месните продукти, които обаче не са с животински произход. Това не означава, че преработват по-малко месо, просто изнасят повече и си докарват по-големи приходи.

Хитът палмово масло

Палмовото масло, произведено по устойчив начин може да бъде дефицитна стока през тази година.
Палмовото масло, произведено по устойчив начин може да бъде дефицитна стока през тази година.

Палмовото масло стана хит в хранително-вкусовата промишленост през 2016 г. и определено тенденцията ще се запази и през новата година, коментират експерти. Продуктът се ползва в огромна част от храните и козметиката, но производството му често е свързано с увреждане на околната среда, поради което големите световни производители попаднаха под критиката на неправителствени организации. Палмовото масло не е сред най-вредните съставки на храните и вероятно употребата му няма да бъде ограничена поради тази причина, а по-скоро заради натиска от природозащитниците, е мнението на експертите. Вече има граждански движения за производство на палмово масло по устойчив начин и се очаква тяхната дейност да продължи и през следващата година. В такъв случай остава отворен въпросът дали производството в света ще бъде в състояние да отговори на търсенето.

 

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА