Приемат проекти за иновации директно във втора фаза

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

Критериите и точките, по които ще се оценяват проектите по дългоочакваната подмярка 16.1 „Подкрепа за сформиране и функциониране на оперативни групи в рамките на ЕПИ“, бяха гласувани вчера на заседание на Комитета за наблюдение на ПРСР 2014-2020(КН). Решението на Управляващия орган на Програмата в лицето на МЗХГ е при предстоящия прием да се кандидатства с проекти, които ще се реализират директно чрез втора фаза, но оценката ще се прави по критериите и за двете фази. След гласуваните критерии максималният брой точки за даден проект за първа фаза е 40т., а за втора – 60т. или общо максимумът е 100т. По критериите за първа фаза ще се оценяват качеството на иновативния проект и капацитетът на оперативната група (ОГ), а по критериите за втора фаза – приложението на проекта, очакваните ефекти и резултати, финансовият капацитет на ОГ и планираните методи за разпространение на резултатите. Бюджетът на подмярката е 20 млн. евро.

АЗПБ предлага да бъдат увеличени точките, които се дават по критерия за експертиза и опит на участниците в оперативната група в областта на иновативния проект. От асоциацията предлагат още критерият да има по-голяма тежест. Целта е да се създадат качествени групи, в които експертизата е на високо ниво и които да могат да реализират проекти директно във втора фаза, както и да се оцени реално качеството на състава на групата.

Друго предложение на АЗПБ е да се взема средоаритметична оценка за участниците в ОГ от предвидените възможни 5 категории – представители на науката, НПО, консултанти (експерти), малки и средни предприятия, земеделски стопани. Така ще се стимулира в една оперативна група да се включват повече лица с различна експертиза и да се изгради връзка между бизнеса и науката.

“Докато в ЕС има държави членки с богат опит и практика в областта на иновациите и оперативните групи по ЕПИ, то България е на съвсем начален етап. Като цяло имаме слаба обвързаност на науката и бизнеса, но същевременно страната разполага със значителен потенциал за осъществяване на научно-изследователска и развойна дейност в селското/горското стопанство и хранителните технологии.“, посочват от АЗПБ и споделят, че следва да се използва пълният потенциал на тази подмярка за насърчаване на реално и качествено сътрудничество, каквато именно е целта на мярка 16 „Сътрудничество“.

 

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА