Позицията на земеделския бранш за ОСП след 2020 е официално представена

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

Единната позиция на над 30 браншови организации за следващата Обща селскостопанска политика на ЕС беше представена официално пред медии днес, след като вчера беше предадена на премиера Бойко Борисов в присъствието на министър Румен Порожанов.

Изработен е достоен документ с пълноценното участие на браншови организации на производители и преработватели плюс участието на Министерството на земеделието и горите, каза Кирил Вътев от Асоциацията на месопреработвателите. Вътев обърна внимание, че министър Порожанов е поел ангажимента министерството да направи анализ на прилагането на ОСП у нас в програмните периоди до момента, за да бъдат избегнати допускани грешки.

За пръв път земеделци и преработватели застанаха заедно и започнаха да изработват стратегически документ, каза Мариана Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите. Ние не можем да чакаме някой отвън да ни дава решения. Знаем проблемите, провели сме анализите и предлагаме решения за съществуващи проблеми, както и посоката, която ще следваме за развитие на все по-конкурентоспособно селско стопанство, коментира още тя. Кукушева подчерта, че слоганът „Съединението прави силата“ абсолютно е проработил за земеделския бранш и че не е редно България винаги да се смята за изоставаща европейска държава. В страната все още има дефицит на това да се добавя повече стойност към земеделския продукт, но очакването е, че през следващия програмен период и това ще се случи, обобщи шефът на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите.

Българският земеделски бранш настоява за намаляване разликите в националното съфинансиране и ограничаването му до максимум 30% с цел да могат да са по-конкурентоспособни на общия пазар страни като България и Румъния, коментира Димитър Зоров от Асоциацията на млекопреработвателите. Той каза още, че браншът препотвърждава необходимостта от директни плащания, а щадящите природата мерки не трябва да водят до влошаване на конкурентоспособността на земеделските производители и даде пример с отпускането на средства за гъските, което по думите на Зоров, води до недостатъчно средства за биологичните производители и до невъзможност за подкрепа на изчезващи породи. Относно работата на бранша у нас Димитър Зоров подчерта, че вече и представители на различни европейски институции виждат израстването на браншовите организации.

Обобщение на основните точки, заложени в Позицията на земеделската общност  направи Таня Дъбнишка, изпълнителен директор на Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ).

На въпрос на “Агрозона” дали браншът ще успее да съхрани духа на обединеност и в работата си по бъдещи въпроси Венцислав Върбанов, председател на АЗПБ, посочи, че към момента е изградена само платформата, от която ще стартират реалните преговори с европейските партньори. “За да стигнем до тук, всички ние си даваме сметка, че когато постигнем нещо заедно, трябва да продължим да работим заедно, за да можем да го отстояваме и за в бъдеще.” Цветан Филев от Националната асоциация на тютюнопроизводителите каза, че ще продължи работата с търсене на консенсус по пътя на толерантността.

Венцислав Върбанов посочи още, че браншът вече е анализирал и позициите на други страни членки на ЕС и знае на кои държави може да разчита за подкрепа, тъй като вижданията им се доближават. Близки до позицията на българския земеделски бранш към този момент са позициите на страните от Вишеградската четворка, посочи той.

Ася Гочева от Националната асоциация на зърнопроизводителите посочи, че на домакинстваната от тях международна конференция “Мир и земеделие” ще присъстват представители на 12 държави от Централна и Източна Европа и с тях също може да се търси партньорство за отстояване на позицията за ОСП след 2020 г.

ЕТИКЕТИ:
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА