Почти 8% по-висок среден добив отчитат при пшеницата и ечемика

Кирил Александров
Кирил Александров
3 Минути

Прибраната реколта от зърнени култури продължава да изостава за поредна седмица спрямо същия период на миналата година. Това сочат данни към 13-и юли. Продукцията от ечемик, пшеница и маслодайна рапица е с между 17,5% и 39,1% по-малко в сравнение с отчетеното по същото време на 2016 г, предимно заради по-бавния темп на прибиране на реколтата, отчита оперативния анализ на земеделското министерство. При пшеницата и ечемика средния добив, който е регистриран, е по-висок спрямо предходната година, съответно със 7,8% и 7,9%, по-малко е прибраното количество рапица от единица площ, средно с 3,2%.

Към 13-ия ден на юли са прибрани 25,2 хил. тона картофи и 9,9 хил. тона домати. Обраните дини са 3,3 хил. тона, а пъпешите – 688 тона. Пиперът е 348 тона. Продукцията от картофи, пипер, пъпеши и дини е с между 6,5% и 65,6% по-малко, спрямо същия период на 2016 г. Това се дължи на все още малкото реколтирани площи, а при някой култури фактор е и съчетанието с по-ниски средни добиви. Противоположна е тенденцията при производството на домати. Ръстът на годишна база е над 41% и се дължи на увеличение както на реколтираните площи, така и на средния добив.

Към момента, при пъпешите, пипера и дините се отчита по-нисък среден добив спрямо реколта `2016 (с между 10,1% и 50,8%), докато при картофите средният добив е с 28,5% над миналогодишния по това време, сочи оперативният анализ.

Продукцията от малини и круши бележи осезаем скок спрямо отчетената по същото време на 2016 г. Миналогодишните прибрани количества са надскочени съответно два и осем пъти. Скок в производството има и при маслодайната роза, ягодите, черешите и вишните, но увеличението е по-умерено, с между 3,5% и 15,3%. Спад обаче има при прибраните кайсии, праскови, лавандула и сливи – с между 24,7% и 96,9% на годишна база.

При по-голямата част от трайните насаждения към момента има повишение на средния добив спрямо предходната година. Най-рязко е увеличението при крушите – повече от три пъти, малините – 44,1%, и кайсиите –  29,4%. При маслодайната роза има спад на добива с 1,6%, понижение се отчита и при вишните – със 7,7%, лавандулата – с 14,4% и сливите (с 33,5%).

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА