От днес започва нова ера за производителите на мляко в ЕС

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Производителите и преработвателите на мляко в Европейския съюз трябва да имат предвид, че в бъдеще цената на суровината ще варира силно в бъдеще, тъй като след 1-ви април квотите за производство на мляко ще отпаднат. Това ще даде повече предприемаческа свобода на европейските предприятия, според Ромуалд Шабер, председател на асоциацията на животновъдите в Германия, които  отглеждат млечни крави, цитиран от schweizerbauer.de..

Грижите на асоциацията свързани с края на млечните квоти са заради това, че има вероятност изкупните цени на млякото да паднат значително, което ще се отрази негативно предимно на малките производители. На тях най-вероятно ще им се наложи да намерят нови пазарни ниши като например биопроизводството. Ромуалд Шабер призовава също големите производители да проучат нови пазари извън ЕС.

Системата за поставяне на квоти за производство на мляко беше въведена в ЕС през 1984 г. като защитен механизъм за производителите, а от вчера, 31-ви март, тези регулации на пазара отпаднаха. Причината за отпадане на квотите е увеличеното търсене на мляко в света, което при отсъствие на квоти за производство ще позволи на европейските производители да се възползват от възможностите за износ.

В момента цената на литър мляко в Германия е 28 евроцента, докато през 2014 г. е била 39 евроцента. По данни на министерството на земеделието на Германия боят на млекопроизводителите в Германия се е свил от 369 хил. през 1984 г. до 77 хил. през миналата година.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА