НСИ публикува данни за вноса и износа на България за ЕС

Златко Златков
Златко Златков
4 Минути

През първите два месеца на новата година износът на България за Европейския съюз на мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход се е повишил с 38% на годишна база. Това става ясно от данни на Националния статистически институт (НСИ) за търговския оборот на страната ни с ЕС през първите два месеца на 2014 г., пише  investor.bg. НСИ регистрира най-голям спад на износа на минерални горива, масла и други подобни продукти (-36,1%) и на безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн (-30,8%).

За периода януари-февруари 2014 г. от ЕС най-много сме внесли също минерални горива, масла и други подобни продукти (28,2%). Най-голямо намаление НСИ отчита при необработените (сурови) материали – 16,4% спрямо година по-рано. На пръв поглед цифрата изглежда тревожна, тъй като родните компании набавят по-голямата част от материалите си за производство именно от внос, а изнасят основно готова продукция. През 2013 г. вносът на необработени материали от ЕС се е покачил с 5,7%, а само през януари 2014 г. – с 8,8% спрямо същия месец на 2013 г.

Държавите от ЕС са основни търговски дестинации за български стоки, като по-тесни търговски взаимоотношения развиваме с Германия, Италия, Румъния, Гърция, Франция и Белгия, които формират 71,8% от износа ни за Европа. По отношение на вноса – за периода най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Германия, Румъния и Италия. Топ пет на дестинациите за внос от страните членки на ЕС за периода допълват Испания и Гърция.

По данни на НСИ през миналата година износът към ЕС се е повишил с 9%, а вносът – с 3%. Във втория месец на 2014 г. ръстът в износа на стоки и услуги за Европа почти е компенсирал спада, отчетен през януари, когато експортът се е свил с 2,6% на годишна база. Предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ) за февруари обаче успокояват, тъй като повишението от 2,5% до 2 млрд. лв. е заличило разликата. Така за периода януари-февруари 2014 г. износът на България за ЕС е намален минимално с 0,1% спрямо същия период на предходната година и възлиза на 4 млрд. лв.

През януари импортът от Европа се е покачил с 12,8% спрямо същия месец на предходната година до 2,3 млрд. лв. През февруари обаче вносът се е свил минимално с 0,3% на годишна база и е в размер на 2,5 млрд. лв. За първите два месеца на 2014 г. показателят е нараснал с 5,7% спрямо същия период на 2013 г. и е на стойност 4.8 млрд. лв. (по цени CIF).

За периода януари-февруари 2014 г. външнотърговското салдо (разликата между износа и вноса) на България с държавите от ЕС е било отрицателно, на стойност 828,2 млн. лв. Дефицитът е нараснал в сравнение с този, отчетен през първите два месеца на предходната година. Тогава дефицитът е бил в размер на 566,4 млн. лв., което е покачване с 48,85%.

Българска народна банка предупреди, че въпреки наблюдаваното подобрение на икономическата конюнктура при основните ни търговски партньори, външната среда продължава да е източник на риск за икономическия растеж на страната.

Пълна информация за търговското салдо със страните извън ЕС и общите цифри на вноса и износа на страната се очаква да бъдат оповестени следващата седмица, когато НСИ ще публикува предварителните данни за първите три месеца на 2014 г.

 

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА