Мулчирането може да спаси картофите от молците

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

Картофеният молец (Phthorimaea operculella) е насекомо, което поврежда растенията от семейство Картофови, родом от Южна Америка. Днес картофеният молец присъства в повече от 90 страни по света и представлява проблем и в Нова Зеландия. Това е свързано със сухото горещо лято и меката зима, които позволяват на производителите да оставят картофите в земята от средата на януари до април. Но пукнатините във вулканичните глинести почви предствляват много възможности за заразяване на клубените с личинките на картофения молец, съобщава порталът potatoesnz.

Преди за защита на културите от картофения молец се използваха фосфатоорганични пестициди, но заради прекомерното използване, негативното въздействие върху околната среда и развитието на устойчивост у вредителите се търси алтернатива, разказва Шейн Смит от местна компания. Неговата компания прави изпитвания на сламен мулч против картофените молци. При изпитването специалисти поставят сламен мулч през октомври 2020 г на площ от 1 ха, като използват около 10 тона мулч и поставят и капани.

Техниката на мулчиране е взаимствана от британски производители на органични картофи. Дори първоначалната цел да е била да ограничат попадането на личинките върху клубените, се отбелязват и други положителни ефекти: по-малко плевели и по-добър контрол над болестите, особено гъбните. Окончателните резултати ще станат ясни през април-май след изкопаването на реколтата.

Цената на мероприятието пък се определя от използваната слама.

Смит казва, че през следващата година ще направи опит на 20 ха в различни стопанства, в това число и там, където има голямо нападение на молци.

Срещу вредителите се тества още една практика под контрола на специалистите от компанията на Шейн Смит. Изучава се влиянието на различните смеси от покривни култури, засети на картофените поля. Гречка, лен, детелина, фацелия и репички са засети в качеството си на ловни култури за отвличане на молците от важните растения на картофите с последваща утилизация.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА