Министрите на земеделието обсъждат съхранението на въглерод за постигане на климатична неутралност

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Разширяването на съхранението на въглерод в почвата за постигане на целта за неутралност на климата през 2050 г. ще бъде в дневния ред на срещата на европейските министри на земеделието в понеделник и вторник с неформални разговори в Страсбург относно техните практики и решения.

Министърът на земеделието д-р Иван Иванов и заместник-министър Стефан Бурджев ще вземат участие в неформалното заседание на министрите на земеделието на държавите членки на ЕС. Заседанието е организирано от Френско председателство в гр. Страсбург.

Неформалните срещи дават повод за съвместно размишление по актуални проблеми и за дискусии относно новостите и предизвикателствата в съответния сектор. Европейският комисар по земеделието и представителите на европейските асоциации също ще бъдат поканени да представят своите гледни точки, като по този начин ще улеснят обогатяването на дискусиите относно бъдещите решения на Европейския съюз.

ЕС си е поставил амбициозна цел: да постигне климатична неутралност до 2050 г. и по този начин да постигне целите на Парижкото споразумение. Въглеродната неутралност се дефинира като способността да се компенсира въглеродът, равен на количеството, което излъчваме, като се вземат предвид всички парникови газове, отговорни за изменението на климата. Два лоста ще направят това възможно: намаляване на емисиите на парникови газове, от една страна, и увеличаване на броя на поглъщащите въглеродни поглъщания на въглерод, за да се компенсират неизбежните емисии, се казва в официалното изявление . 

Република България счита, че благоприятни практики за намаляване на емисиите и съхраняването на въглерод са: поддържане на растителна покривка през най-чувствителните периоди през есенно-зимния период, отглеждане на азотфиксиращи култури, прилагане на подходящи сеитбообороти и добавяне в почвата на биоразградима биомаса.

Предвиждат се инвестиции в технологии за интензивното животновъдство, управлението на оборската тор и производство на биогаз от животновъдните стопанства. Същевременно компромисите по отношение на действията за намаляване на емисиите е необходимо да бъдат сведени до минимум.

По отношение повишаването на капацитета на горите за поглъщане на въглерод позицията на страната ни е, че е особено важно да бъдат предприети превантивни действия за насърчаване на процеса на сертификация на горските територии, предотвратяване на горски пожари и увеличаване резистентността на горските насаждения към болести и вредители.

Прилагането на тези практики е възможно на базата на целенасочени инвестиции на ниво стопанство, свързани с модернизация на производствените процеси и внедряване на екологосъобразни решения, които следва да бъдат подкрепени финансово по адекватен начин.

Факторите за успех на схемите за сертифициране на намаляване на емисиите от парникови газове или улавяне на въглерод включват ясното и точно дефиниране на подходящите практики, добра предварителна преценка относно тяхната приложимост в стопанствата и осигуряване на добра информираност на земеделските стопани.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА