Министерството на туризма и СОТ ще организират първата по рода си у нас Международна конференция за древни цивилизации

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

През есента на 2016 г. България ще бъде домакин на двудневна международна конференция на тема древни цивилизации, организирана от Министерството на туризма и Световната организация по туризъм (СОТ), съобщиха от пресцентъра на министерството.

Решението беше взето на среща между министър Николина Ангелкова и гeнералния секретар на СОТ Талеб Рифай по време на 21-вата сесия на Генералната асамблея на организацията, която се проведе от 12 до 17 септември в Меделин, Колумбия, предава “Фокус”. За първи път ще се организира подобен международен форум у нас, чиято цел е да насочи вниманието към световното културно наследство като притегателна сила за туристите в глобален мащаб. За участие в двудневната конференция ще бъдат поканени представители на световноизвестни музеи, водещи учени и университети.

Идеята за организирането на този форум беше посрещната с одобрение от председателя на Националната администрация по туризъм на Китай Ли Дзиндзао и ръководителя на Федералната агенция по туризъм на Руската федерация Олег Сафонов. Двамата бяха единодушни, че България е сред най-старите цивилизации в Европа, за което свидетелстват многобройните артефакти от няколко епохи, открити по българските земи. Министър Ангелкова информира, че изложбата в Лувъра на българското тракийско наследство ни е поставила във фокуса на световната културна общност и е безспорно признание за историческото и духовното богатство на страната ни. През третия ден от 21-вата Генерална асамблея на СОТ българският министър беше модератор и лектор на заключителната пленарна сесия на тема „Туризъм: насърчаване на приобщаващото развитие на туризма и социалната трансформация“.

Министър Ангелкова подчерта, че туризмът е основно средство за социална и икономическа интеграция, като създава поминък дори в най-изолирани региони и подобрява качеството на живот на местните общности. „Приоритет на министерството е развитието на целогодишен туризъм, който би гарантирал социално-икономическата стабилност на страната и би намалил обезлюдяването на отделни региони“, заяви тя. За тази и следващата година активно ще се промотират културно-историческите дестинации, които министерството е разработило съвместно с бизнеса и местните управи. Културно-историческият туризъм е определящ за националната маркетингова стратегия на България, подчерта министър Ангелкова, тъй като страната е една от най-старите цивилизации в Европа с 9 материални обекта (7 културни и 2 природни) в Списък на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО. Николина Ангелкова отбеляза, че сред предизвикателствата в сектора са преодоляването на сезонността в туризма, съобразяване на туристическия продукт с променящото се пазарно търсене и с нуждите на околната среда. „Една от основните цели на Министерството на туризма е да се превърне в “one-stop-shop” за инвеститори – искаме максимално да улесним административните процедури за големите инвеститори и така да ги насърчим в избора на България като подходящо и сигурно място за разгръщане на техните проекти“, каза тя. За целта ведомството работи в тясно сътрудничество с бизнеса чрез различни форми на публично-частни партньорства, включване на представители от браншовите организации в Националния съвет по туризъм, разработване на съвместни програми за развитие и подобряване на професионалната подготовка на кадрите.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА