Неправителственият сектор излезе с една изключително ясна визия за ОСП след 2020 г. и ние като администрация нямаме различия с него. Това е подчертал министърът на земеделието Румен Порожанов по време на четвъртата международна конференция “Мир и земеделие”, предаде източник на “Агрозона”. В събитието участват представители на над 10 държави от Централна и Източна Европа. От думите на министъра става ясно, че визията за следващия програмен период на българския земеделски бранш е сходна с тази и на останалите страни, представени на конференцията.
Министърът на земеделието наблегна още и на активната комуникация със страните от Вишеградската четворка и Прибалтийските държави, както за ОСП, така и по темата за двойните стандарти на храните, и други въпроси.
Бюджетът на ОСП се очаква да стене ясен през май следващата година, заедно с многогодишната финансова рамка, до тогава дебатите са на ниво премиери и финансови министри. По думите на Порожанов Европейската комисия обаче трябва да извърши анализи като например, какви ще са последствията за фермерите в различните сектори, ако се намали бюджетът на ОСП с примерно 10%. В глобален мащаб конкуренцията от трети страни е много силна спрямо европейските фермери, напомнил министърът. Председателството на България на Съвета на ЕС през 2018 г. е предизвикателство като една от основните теми ще е бюджетът на Общата селскостопанска политика, категоричен е той.
От двата програмни периода на ОСП до момента България си е направила вече поуките накъде да се насочи след 2020 г., е станало ясно още от думите на Румен Порожанов. Министърът е отбелязал още, че всички знаем, че можем да сме по-ефективни в управлението на евросредствата. Като изключително важни е посочил финансовите инструменти, които трябва да са неразривна част от двата стълба на ОСП поради различните рискове, които ескалират напоследък – както свързани с климата, така и със заболявания по животните. “Един добър финансов инструментариум след 2020 г. ще е много полезен и за фермерите, и за самите държави-членки”, коментирал още министърът пред участниците в срещата.
Порожанов се е спрял също така и върху необходимостта от ефективно опростяване на Общата селскостопанска политика, по-конкретно върху опростяването на контрола и одита. Оказва се България и Румъния са страните членки, подложени на най-стриктните одити. По думите му изискванията за контрол трябва да са прозрачни, за да се избегне субективния фактор.