През следващия период критични минимални температури за зимуващите земеделски култури не се прогнозират
Климатичните аномалии в края на декември и началото на януари, с необичайно високи за сезона температури, достигнали на много места в страната до 18-19°С, а в някои централни и североизточни райони (Ловеч, В.Търново, Добрич) до 20°С, доведоха до активизиране на вегетационните процеси при есенните посеви. Наднормените температури провокираха преждевременно развитие и при част от раноцъфтящите храстовидни и овощни видове (дрян, кайсия, праскова, череша), съобщи Дукена Жолева, агрометеоролог при Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).
През следващия седемдневен период се очаква промяна в агрометеорологичните условия, значителна през втората половина от периода. В края първото и началото на второто десетдневие се прогнозира съществено понижение на температурите и средноденонощние стойности в по-голямата част от полските райони ще се доближават до биологичния минимум, необходим за вегетацията на зимните житни култури.
Очакваното застудяване в края на периода ще задържа ненавременната вегетация при есенните посеви, ще възпрепятства и нежелателното, преждевременно, развитие при овощните култури.
Развитие на посевите
В края на първото десетдневие на януари при пшеницата ще преобладава фаза 3 лист. Фаза братене, в която зимните житни култури успешно зимуват, ще се наблюдава при посевите на места в Дунавската равнина (агростанциите: Бъзовец, Новачене, Николаево, Силистра) и в югозападните райони на страната (Сандански). През следващия период критични минимални температури за зимуващите земеделски култури не се прогнозират.
Очакваните валежи през периода ще увеличат влагозапасите в почвата
Очакваните повсеместни, значителни, валежи в края на първото и началото на второто десетдневие ще увеличават влагозапасите в 50сmи 100сm почвен слой. В началото на зимата почвените влагозапаси в 50cm слой при есенните посеви на места в Южна България (агростанциите Хасково, Сливен, Любимец) бяха ниски за сезона – под 60% от ППВ.Обичайно в началото на януари, в години без есенно засушаване, почвените влагозапаси в 100 сmслой са с нива близки до ППВ.