В рамките на два месеца ще започне работа сформираната вече работна група, която ще очертае всички нормативни пречки за директен достъп на малките производители до потребителите. Това обяви Марина Бракалова, зам.-министър на земеделието и храните, по време на кръгла маса, която се проведе днес в Министерство на земеделието и храните на тема: „Достъпът до пазара – необходимо условие за развитие на малкото фермерство в България“. В дискусията участваха представители на министерството, Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ), Националното сдружение на общините, Националната агенция по приходите и браншови организации. Дискусията се организира от Министерство на земеделието и храните в партньорство с Национално сдружение на малките семейни ферми и преработватели.
„Отмина времето, в което малките производители присъстваха кампанийно на градски празници. Сега те имат нужда от постоянно действащи пазари с еднакви правила за достъп, които да им осигуряват възможност да реализират професионално своята продукция.“, каза Ивайла Вълчева, секретар на Националната асоциация на малките семейни ферми. Тя подчерта, че е необходима ревизия на нормативната база както на национално, така и на местно ниво. Освен това е необходимо да се промени отношението на общините към фермерските пазари, каза още тя.
В тази насока ще се работи за създаване на пътна карта, която да обозначи вече съществуващите пазари и местата, където може да бъдат създадени такива. В изготвянето й ще се включат производители и представители на МЗХ, Сдружение на общините и други институции, така, че всяка страна да поеме своята отговорност. Министерство на земеделието и храните се ангажира да инициира подобряване на нормативната уредба така, че да се оптимизира средата на работа на малките производители, каза Бракалова. „Това включва промяна на Наредба 26 и подзаконовите нормативни актове, а допълнително МЗХ се ангажира да подобри всички текстове свързани със следващия програмен период на Програмата за развитие на селските райони, така че да има необходимите условия и финансови инструменти, за да се подобри техният достъп до потребителите.“,
„Допълнително ще се обсъждат възможностите за създаване на постоянни, сезонни и мобилни регулярни пазари.“, каза още Марина Бракалова и припомни, че в новата ПРСР фокусът е върху развитието на късите вериги и ще се финансира създаването на различни форми на инфраструктура за предлагане на продукцията, както и създаването на асоциации на производители, които в сътрудничество да организират предлагането. Местните инициативни групи също могат да работят в тази насока, каза още Бракалова.
Д-р Тенчо Тенев, зам.-изпълнителен директор на БАБХ, съобщи, че в момента регистрираните по Наредба 26 фермери са: предлагащи прясно месо от птици – двама, от зайци – един, от дивеч – двама, яйца от кокошки – 27, яйца от пъдпъдъци -6, сурово мляко – 87, сладководна риба – 17. Обектите, в които се предлагат такива продукти са общо 15. Той каза, че е важно производителите да упражняват помежду си самоконтрол, в допълнение към външния.
В момента нормативната уредба е еднаква за големите и малките производители, а е необходимо да се направи специализирана такава, която да урежда положението на малките и да позволява контрола им, каза Димитър Белоречков, председател на Съюза на птицевъдите в България. Според него срещата дава възможност да се пристъпи към изменение на нормативни актове като Наредба 26, която според него е недействаща в този вид.
„Без подкрепа от държавата и създаване на малки и големи групи производители, не мисля, че промяната би могла да се случи“, каза Кристина Цветкова, изпълнителен директор на Продуктов борд за яйца, птици и заешко месо.
„Хубаво е, че служебното, както и предишното, правителство мисли по темата за реализацията на продукцията и пазара. Най-големият проблем в момента за малките производители е реализацията на продукцията им. Ето защо, според Мариана Милтенова, на първо място е необходима промяна на закона за тържищата и борсите. „Трябва да се определи дефиницията що е то „местен пазар“, за да знаят нашите производители къде какво могат да продават, и да се спре вноса на стока, която може да се продава, като всеки един склад се превърне в пазар или тържище на едро – това, според мен, е недопустимо.“, каза тя.
Всички представители на НПО приветстваха инициативата на МЗХ, но се обединиха около мнението, че тя ще бъде наистина полезна, ако и следващото правителство я продължи.
Лилия Александрова