Лукан Луканов: Родното производство е преживявало много кризи, но като тази не се е случвало

Лилия Александрова
Лилия Александрова
5 Минути

Родното производство е преживявало много кризи, но като тази не се е случвало, алармира Лукан Луканов, председател на Съюз „Произведено в България“ по време на състоялата се днес дискусия “Вкуси България” .

Към всички злини се добавиха и ефектите по линия на вноса в следствие на украинската криза, каза той е добави: след като достъпа на големите мултинационални компании до руския пазар беше ограничен, те се насочиха към слабо контролирани пазари като българския. Оказва се, че българският пазар е достъпен отвсякъде, за всеки и за всичко. Не е тайна, че страните от ЕС компенсираха финансово своите производители за загубите от руското ембарго. Това им позволи да продават у нас кашкавал гауда за 6.50-7 лв. Как може нашият български кашкавал да се конкурира с него, когато не е с тази марка и с тази познаваемост, попита реторично Лукан Луканов.

Какво показва статистиката

Цифрите, които той цитира, илюстрират тази картина: при около 30 млрд.лв. стокооборот в търговията на дребно, хранителните продукти са около 7.5 млрд.лв., промишлените продукти са около 14.5 млрд.лв., а цифрите за вноса алармират, че той представлява дял от 65%, при месото процентът е 85% през 2009-10 г., а сега ситуацията е още по-страшна.

България е част от един отворен пазар, на който не може да има протекционистични мерки, каза Лукан Луканов. Можем обаче да използваме същите мерки за контрол като в Западна Европа, а контролът трябва да се упражнява от специализираните органи НАП и БАБХ. Агенцията по храните трябва да отиде в магазините – в момента те непрекъснато са в българските предприятия, а вносът никой не го контролира. От там възникват и опасности за населението, каза още той.

„За нас е много важно българските митници да ни защитят от пазарите от трети страни, нивото на субсидиране да достигне европейските нива, лихвите, плащани от инвеститорите в българското производство, да бъдат равни на европейските, нашите производители да имат равен достъп до пазара на европейските вериги, да станем част от Шенген, защото ще се качи себестойността на българските стоки навън“, подчерта Луканов.

НАП и БАБХ действат, но няма резултати

Животновъдът Румен Караманов каза, че има действия на контрол от страна на НАП и БАБХ, но няма необходимите резултати за българските производители. Една от конкретните мерките, които бизнесът предложи, за да се намали контрабандата е във фактурата да се отразяват номерът и датата на ветеринарния документ, а във ветеринарния сертификат да се вписват номерът и датата на фактурата.

Браншовиците посочиха още, че българките производители не са защитени от националното законодателство, а когато трябва да се защитят интересите им на ниво Европейски съюз, това не се случва, защото нашите представители не дават гласност на националните ни специфики, а се съгласяват с общите условия, които важат за останалите държави-членки на ЕС.

Когато изберем българския продукт, помагаме на себе си

Когато изберем българския продукт, помагаме на себе си, коментира Луканов и добави: „Ако в резултат на нашата кампания всеки българин повярва в българските стоки и започне да купува повече и така намалим с 10% вноса, ще останат 750 млн.лв. в публичните финанси на страната. Ясно е на всеки, който купува чуждо масло, кашкавал или зеленчуци, че по линия на вносителя тези пари излизат извън България и поддържат чужди пенсионни системи и чуждото благополучие.“

Според министъра на земеделието и храните Десислава Танева щетите за България от руското ембарго са около 12 млн.лв. Колко ще стигнат, зависи от това доколко ще продължи ембаргото, както и от това до колко ЕС намери трети страни като пазари, за да спре натиска на цените надолу, каза тя.

Лилия Александрова

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА