Котировките на физическите пазари на земеделските култури продължиха низходящия си тренд и в петък

Златко Златков
Златко Златков
8 Минути

Новини от пазарите в България

Времето у нас днес е типично пролетно и температурите се повишават. Все още на места ще има и превалявания, но като цяло условията ще стават все по-сухи и благоприятни за развитието на земеделските култури, пише agroportal.bg. Посевите в Източна България са в малко по-напреднал стадий на развитие, заради преобладавалото по-сухо време в сравнение с това от Западната част на страната. В Добруджа очакванията са за по-високи добиви от пшеница в сравнение с миналата година.

Котировките, представени от agroportal.bg са без изменение от петък и като цяло негативното настроение на пазарите се запазва. Това се обуславя от продължаващото благоприятно време за културите в Европа и от постоянно понижаващите се ФОБ нива на всички основни култури не само в Европа, но и в САЩ. Новата реколта е вече близо и само сериозен катаклизъм, политически или метеорологичен, би променил общата картина.

Новини от пазарите в Европа

Минимални движения в цените на земеделските култури и слаби движения на MATIF миналия петък. При пшеницата посоката все пак беше на горе продиктувано в голяма степен от проведения египетски търг и надеждите за класиране на пшеница от ЕС. Такова не се случи и търга отново беше спечелен от държава от Черноморския регион – Украйна. За отбелязване бе липсата на румънска и даже на руска оферта. Физическия пазар, обаче продължава да спада, като предлагането от Франция на ФОБ база е вече 187 евро. Есенниците в Западна Европа са в много добро състояние и в напреднал стадий на развитие. Очаква се ранна жътва, но въпреки това сделките с нова реколта са учудващо малко при постоянно спадащ пазар.

Слаба и разнопосочна активност при царевицата, като юнския фючърс слабо поевтиня (-0.50 евро), докато августовския леко поскъпна (0.25 евро). Понижението на първия изглежда беше под влияние спада в Чикаго, докато повишението при втория е отражение на нестихващото търсене за фуражи при продължаващото конкурентно предимство на царевицата над фуражната пшеница. Спад имаше и на физическия пазар с 2 евро до 171 евро ФОБ за млн. тона във Франция. Сеитбата там е приключила на 92% (77% миналата година по това време), като в добро и отлично състояние са 91% от площите.

Миналия петък беше сравнително добър ден за рапицата и рапичното масло на МАТИФ, като бяха едни от малкото отчели повишение, което можем да отдадем на студеното време, обхванало Франция миналата седмица. Физическият пазар обаче продължи да се понижава и днес отваря на 368 евро. Спад имаше и на пазарите на растителни масла в Ротердам, като слънчогледовото се понижи с 10 долара до 940 долара.

Хлебна пшеница МАТИФ 199.25 евро/тон
Царевица МАТИФ 177.500 евро/тон
Фуражна пшеница Лондон 151.75 паунд/тон
Рапица МАТИФ 360.00 евро/тон

Новини от пазарите в Америка

Лошото настроение на земеделски култури в Чикаго продължи и в петък, като за първи път от началото на годината пшеницата на СВОТ отчете цяла седмица с понижения. ФОБ котировките следваха фючърсния пазар и поне на ФОБ база американската пшеница се оказа най-конкурентната на египетския търг с цена от 282.87 долара. Фрахта, обаче отново я извади от играта, въпреки, че в сравнение с последния търг цените в Чикаго поевтиняха с близо 6%. Времето също продължава да потиска пазара с очаквани превалявания над застрашените участъци и сухо време над сеитбата. По късно днес USDA ще публикува какво е състоянието на посевите и напредъка в сеитбата.

Доброто време на север подпомага сеитбата и на царевица и това продължи да понижава цената й в петък. Повечето анализатори очакват тя да е вече в доста напреднал стадий и след първоначалното забавяне нищо чудно данните днес да покажат изпреварване от средните показатели за последните години. Фондовете в САЩ остават преобладаващо „дълги“ на царевица и ако сеитбата й се окаже наваксана и/или Аржентина започне по-агресивно предлагане нищо чудно цените да продължат да се понижават.

Старата реколта соя продължи да пада и в петък, докато новата продължи да се повишава след като фондовете започнаха прехвърляне на средства от старата към новата реколта при очаквано добро международно търсене и през новия сезон (Китай най вече). В дългосрочен план все по-сигурно очертаващото се Ел Ниньо при рекордни площи в САЩ и Южна Америка предвещава нови рекордни добиви от соя в Северна и Южна Америка, а от там и спад в цените.

Пшеница CBOT 245.60 долара/тон
Царевица CBOT 188.65 долара/тон
Соя CBOT 539.40 долара/тон
Соев шрот CBOT 531.95 долара/тон

Новини от пазарите в Черноморския регион

Египетския търг в петък беше спечелен от пшеница от Украйна. Както отбелязахме и миналата седмица, обаче цената изненадващо се оказва по-висока от последния търг (тогава най-ниската оферта беше на 286 долара), въпреки, че МАТИФ (да не говорим за СВОТ) от тогава е спаднал с над 3%. Поне вече е официално, че най-евтината пшеница в Европа на ФОБ база е с цена 289 долара за тон. За реално поскъпналата пшеница причините са малкото подадени оферти (т.е. пшеницата вече свършва) и зачестилите проблеми на страните от Северна Африка да си осигуряват кредитни писма от банките, което прави дестинацията нежелана за износителите в момента.

По последни данни към 16 май пролетната сеитба в Русия е завършена на 29.6 млн. хектара (55% от предвидените, което е с 4 млн. хектара повече от същото време на миналата година). Изпреварваща е сеитбата при всички основни култури, като към спомената дата по култури в проценти от предвидените площи те са на етап: пшеница – 39%, ечемик – 76%, царевица – 82% и слънчоглед – 70%.

Водеща новина от Украйна е, че правителството предвижда налагане на мито от 3% на експорта на нерафинираното слънчогледово масло от 1 януари 2015. Основната цел на мярката е да се повиши добавената стойност в страната чрез насърчаване на преработката. Логично фермерите няма да са доволни, тъй като това ще оскъпи износа на суровина от страната. За международните пазара, обаче това ще значи покачване цените на слънчогледовите продукти. Иначе в петък изменение в цените нямаше и слънчогледа и слънчогледовото масло останаха без изменение на нива съответно 485 долара и 870 долара ФОБ за тон.

Без изменение остана и цената на царевицата от Украйна с нива около 255 долара за тон на ФОБ база.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА