Копа-Коджека призовава ЕС да предвиди финансова помощ за свиневъдите

Земеделците в ЕС плащат цената за кризата в отношенията между Русия и ЕС. Тази криза е резултат от международната политика, затова европейските земеделски производители и стопанските сдружения не бива да бъдат оставени сами да понесат тежестта й. Те се нуждаят от допълнителни средства, с които да бъдат компенсирани, и то не само от Общата селскостопанска политика, а и от националните бюджети“, предупреди президентът на Копа-Коджека Алберт Ян Маат в Люксембург, цитиран от agrarheute.de.
По време на среща на високо ниво между Копа-Коджека и италианското председателство на Съвета на ЕС Алберт Ян Маат е изразил положителното отношение на организацията към усилията на ЕС да помогне на европейските производители на плодове, зеленчуци и мляко, които търпят загуби от около 11 млрд. евро в следствие от руското ембарго. В прессъобщение на организацията се казва, че тя призовава ЕС да предприеме допълнителни мерки в помощ на производителите, за да предпази сектор Земеделие от фалит.
„При цени, които на някои места паднаха с повече от 50%, кризата показа, че трябва да направим инструментите за справяне с кризи по-силни и ефективни“, каза Маат. Според него е необходимо да се приложи член 222 на Общата селскостопанска политика, който дава възможност за бързо действие на организации на производители. Сред най-спешните мерки, според него, е да се работи по-усилено, за да се рекламират европейските земеделски стоки в трети страни, както и да се търсят нови пазари за тях. Също така е необходимо да се намали бюрокрацията, както и нетарифните ограничения за търговия.
Свиневъдите имат нужда от специфично подпомагане
„Износът на свинско месо от ЕС за Русия възлиза на 24% от произведеното количество и секторът търпи загуби вече в продължение на няколко месеца. Трябва да бъдат предприети мерки за подобрение на положението на свиневъдите, особено на тези, които произвеждат специфични продукти като мазнини и странични продукти. Освен това трябва да има промоционални кампании за насърчаване на употребата на свинско месо“, каза още Маат.
По отношение на помощта на ЕС за производителите на плодове и зеленчуци, Маат изрази одобрение за усилията на ЕС да им помогне, но подчерта: „Поради факта, че износът на европейски плодове и зеленчуци за Русия падна с 29%, а цените в някои случаи се сринаха с 50%, жизнено необходимо е да се предприемат допълнителни мерки, да се предотврати продължително падане на цената и доходите на фермерите.“
Той призова също програмата за прилагане на извънредните мерки за подпомагане на производството на плодове и зеленчуци да бъде продължена и през декември 2014 г. и да има обратно действие. За специфични видове и сортове плодове е необходимо да има клирингова програма, според него.