Комисията инвестира над 220 млн. евро в екологични и нисковъглеродни проекти в страните от ЕС

Кирил Александров
Кирил Александров
7 Минути

Инвестиции по програма LIFE – 144 новаторски проекта за подобряване на състоянието на околната среда и действия в областта на климата.

Европейската комисия одобри инвестиционен пакет на стойност 222,7 млн. евро в подкрепа на прехода на Европа към устойчиво и нисковъглеродно бъдеще. С него ще се стимулират допълнителни инвестиции и така ще се осигури финансиране на обща стойност 398,6 млн. евро за 144 нови проекта в 23 страни от ЕС.

Тези средства са по Програма LIFE за околната среда и действията по климата. С 323,5 млн. евро ще бъдат финансирани проекти в областта на околната среда, ресурсната ефективност, природата, биоразнообразието и управлението и информацията, свързани с околната среда.

Комисарят на ЕС по въпросите на околната среда, морското дело и рибарството Кармену Вела заяви: „Радвам се, че тази година с програма LIFE отново ще бъдат подкрепени много новаторски проекти за справяне с общите предизвикателства, свързани с околната среда. Финансирането за тези проекти е сравнително малко, но с прости идеи се създават печеливши екологични предприятия, които допринасят за прехода към нисковъглеродна и кръгова икономика“.

Комисарят на ЕС по въпросите на климата и енергетиката Мигел Ариас Канете каза: „Влизането в сила на Парижкото споразумение е въпрос на седмици и вече е време да се съсредоточим върху изпълнението на нашите обещания. С тези проекти ще се създадат подходящите условия за намиране на иновационни решения и разпространение на добри практики за намаляване на емисиите и адаптиране към изменението на климата в Европейския съюз. Така те допринасят за прилагането на Парижкото споразумение“.

Проектите показват ангажираността на Комисията с нейния водещ пакет от мерки за кръгова икономика. Значителна част от средствата се предоставят, за да се помогне на държавите от ЕС да осъществят по най-добрия начин прехода към кръгова икономика. Сред одобрените проекти през 2016 г. са проект за нови енергоспестяващи водородно-електрически камиони за сметосъбиране в Белгия, проект за намаляване на рисковете за здравето от утайката в отпадъчните води в Италия и проект за увеличаване на равнището на рециклиране в гръцките общини.

В областта на климата ще бъдат инвестирани общо 75,1 млн. евро в проекти за адаптация към климатичните промени, смекчаване на изменението на климата и управление и информация, свързани с климата. Избраните проекти подкрепят целта на ЕС за намаляване на емисиите на парникови газове с поне 40% до 2030 г. Така те допринасят за прехода към нисковъглеродна икономика, която е устойчива на изменението на климата. Например сред проектите от 2015 г. има такива за възстановяване на торфища и съхранение на въглероден диоксид в тях в пет страни от ЕС (Естония, Германия, Латвия, Литва и Полша), за нисковъглеродно производство на цимент и бетон, за подобряване на устойчивостта на германските лозя на климатичните промени и за изпълнение на мерки за адаптация в градски райони в Кипър.

В 56-те проекта по приоритетна област „Околна среда и ресурсна ефективност“ на програма LIFE ще бъдат инвестирани 142,2 млн. евро, от които ЕС ще осигури 71,9 млн. евро. Тези проекти включват дейности в пет тематични области – въздух, околна среда и здраве, ресурсна ефективност, отпадъци и води. Само за 21-те проекта за ресурсна ефективност ще бъдат изразходени 43 млн. евро, които ще подпомогнат прехода на Европа към кръгова икономика.

Тук има един проект, който ще се осъществи в България. Той е на стойност 600 000 евро и той ще бъде изпълнен от издателство Просвета. Целта на проекта е да се повиши информираността за мрежата Натура 2000 сред фермерите, мениджърите на екосистеми, учениците и учителите. Очакваният резултат от проекта е да се допринесе за позитивна промяна на отношението на хората към природата. Чрез проекта ще се разпространи идеята, че е възможно да се вживее добре в рамките на нашата планета. Една от целите е мрежата Натура 2000 да стане част от учебната програма на учениците.

С 39-те проекта по приоритетна област „Природа и биологично разнообразие“ ще се подкрепи прилагането на директивите за птиците и местообитанията и стратегията на ЕС за биоразнообразието до 2020 г. Тяхната обща стойност е 158,1 млн. евро, като ЕС ще осигури 95,6 млн. евро.

С 15-те проекта по приоритетна област „Управление и информация, свързани с околната среда“ ще се повишава осведомеността по въпросите на околната среда. Тяхната обща стойност е 23,2 млн. евро, като ЕС ще осигури 13,8 млн. евро.

В 16-те проекта по приоритетна област „Адаптация към изменението на климата“ ще бъдат инвестирани 32,9 млн. евро, от които ЕС ще предостави 19,4 млн. евро. Тези проекти са в пет тематични области – земеделие/горско стопанство/туризъм, адаптация в планински/островни райони, адаптация/планиране в градовете, оценки на уязвимостта/стратегии за адаптация и води.

12-те проекта по приоритетна област „Смекчаване на изменението на климата“ са с общ бюджет от 35,3 млн. евро, като приносът на ЕС е 18 млн. евро. Тези средства са отпуснати за проекти за добри практики и за демонстрационни и пилотни проекти в три тематични области – енергетика, промишленост и земеползване/горско стопанство/земеделие.

С 6-те проекта по приоритетна област „Управление и информация, свързани с климата“ ще се подобрява управлението и ще се повишава осведомеността за климатичните промени. Тяхната обща стойност е 6,9 млн. евро, като ЕС ще осигури 4,1 млн. евро.

Всички проекти може да видите ТУК.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА