Комисар Войчеховски: Ще насърчаваме фермерите и преработвателите да създават къси вериги на доставки

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

„Бъдещето на нашите фермери трябва да бъде подсигурено в икономическо отношение. Необходимо е земеделските стопани да се фокусират върху местните пазари. Потреблението в ЕС е прекалено зависимо от външни пазари. Ние ще насърчаваме фермерите и преработвателите да създават къси вериги на доставки“, това каза еврокомисарят по земеделие и развитие на селските райони Януш Войчеховски по време на конференция на високо ниво в Брюксел. Той допълни, че ще работи за засилване на системата за географски обозначения на храните, за въвеждане на етикет за означаване на хуманното отношение към животните. „Ще търсим нови пазари в Австралия, Нова Зеландия, Чили, страните от Меркосур“, каза още Войчеховски.

Усилия за младите

„Искаме да насърчим младите фермери да се занимават със земеделие – това ще е един от начините да преодолеем кризата“, посочи Войчеховски, „Ще развием помощта в тази насока в Първи и Втори стълб на Общата селскостопанска политика, ще дадем насоки на държавите-членки за това“.

В насоките на Европейската комисия за стратегическите планове на държавите-членки ще насърчава националните администрации да използват повече инструменти за преодоляване на проблемите свързани със застаряването на населението, тъй като това е част от дългосрочната визия на ЕК за бъдещото развитие на селските райони.

Полският еврокомисар отбеляза още, че е оптимистично настроен за това, че в триалозите Европейският парламент и Съвета ще работят, за да направят европейското земеделие по-устойчиво, като в същото време се засили икономическата сила на европейските фермери. По време на последното заседание на Европейския парламент депутатите одобриха преходния регламент, който се очаква да донесе стабилност за фермерите, припомни Войчеховски.

Юлия Кльокнер: 20% от Първи стълб ще са директните плащания

Кризата показа, че земеделието е важен системен фактор за икономиката, отбеляза федералният министър на земеделието Юлия Кльокнер. Германското председателство на Съвета на ЕС постигна споразумение, 20% от Първи стълб да бъдат заделени за директни плащания във всички държави-членки, допълни тя и подчерта важната роля на фермерите за излизането от здравната криза с коронавируса. Те трябва да получат справедливо възнаграждение за своя труд, категорична беше тя.

Норберт Линс: ЕП е по-амбициозен от Комисията

Норберт Линс представи позицията на Европейския парламент в триалозите. „Трябва да направим професията фермер привлекателна за младите, за да подсигурим оцеляването на сектора“, каза той и допълни: „Европейският парламент подкрепя Зелената сделка: ясно е, че имаме нужда от промяна в земеделските практики, за да намалим вредните емисии от земеделието. Ето защо позицията на ЕП е по-амбициозна, отколкото на ЕК. Приветствам одобрението на 8 млрд. евро по инструмента за възстановяване, тъй като чрез него се предоставят средства за фермерите още през 2021 г. и 2022 г. Основната задача на Общата селскостопанска политика е да произвежда храни на достъпни цени и да осигури достойно заплащане не труда на фермерите“, заяви Линс.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА