Европарламентът: 30% от парите за възстановяване ще станат достъпни през 2021 г.

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Около 30% от парите за възстановяване от ковид-кризата, които възлизат на 8 милиарда евро, ще станат достъпни за земеделските производители, производителите на храни и селските райони през 2021 г. Останалите 70% ще бъдат освободени през 2022 г. Това гласуваха членовете на Европейския парламент, които приеха разпоредби за осигуряване на плавен преход от настоящата селскостопанска политика на ЕС, съобщиха от пресцентъра на евроинституцията.

Евродепутатите успяха да осигурят най-малко 37% от средствата за възстановяване за биологични фермери, за дейности, свързани с околната среда и климата и за хуманно отношение към животните. Най-малко 55% от фонда ще подкрепя инвестиции във ферми, които допринасят за устойчиво, устойчиво и цифрово възстановяване и стартиране на млади фермери.

С 653 гласа “за” срещу 19 “против” и 22 “въздържали се” евродепутатите разшириха прилагането на съществуващите правила на Общата селскостопанска политика (ОСП) до края на 2022 г. Това гарантира, че плащанията на фермерите и бенефициентите на развитието на селските райони могат продължи.

Приетите разпоредби ще дадат възможност на държавите-членки да улеснят земеделските производители да получават обезщетения за сериозни спадове на доходите и за загуби, причинени от неблагоприятни климатични събития, огнища на болести по животните или растенията или нападения от вредители. Парламентът също прокара мерки, които дават на държавите-членки повече свобода за подпомагане на земеделските производители, особено по време на кризата с COVID-19. Членовете на ЕП също успяха да удължат продължителността на новите многогодишни проекти за развитие на селските райони, които се фокусират върху биологичното земеделие и климатичните и екологични мерки за повече от три години, и включиха проекти за хуманно отношение към животните в пакета.

„Това не е просто удължаване на статуквото.

Ние предоставяме на нашите фермери, производители на храни и селски общности амбициозен набор от инструменти и финансирането, необходимо за повишаване на устойчивостта, устойчивостта и дигитализирането на сектора, така че те да могат да се ангажират по-активно с адаптирането и смекчаването на последиците от изменението на климата ”, каза евродепутатът от Италия Паоло Де Кастро, който е докладчик относно помощта за възстановяване на ЕС.

Текстът, съгласуван от евродепутатите и държавите-членки и приет в Парламента, все още се нуждае от зелена светлина от Съвета, преди да влезе в сила.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА