Китайски инвеститор с намерение да строи агробизнес парк в България

Златко Златков
Златко Златков
6 Минути

“Тиенжин Стейт Фармс Агрибизнес Груп” обяви намерение да инвестира 100 млн. евро в изграждане на агробизнес парк за преработка на селскостопанска продукция в България. Идеята е в него да бъдат привлечени още 5 китайски компании, които да инвестират в изграждането на нови мощности, съобщават от Българската агенция за инвестиции.

Сериозни намерения за инвестиции и в други подсектори на хранителната промишленост, машиностроенето и туризма бяха заявени на инвестиционни форуми в Пекин и Шанхай, които организира Българската агенция за инвестиции. Двата форума привлякоха над 350 участници, представители на бизнес и политическите среди в Китай. Специални гости на форума в Шанхай бяха Донг Тао, вицепрезидент на Шанхайския борд за чуждестранни инвестиции и развитие, представители на службата за международни отношения на общината в Шанхай. Дойдоха и много представители на медиите.

Форумите са част от инициативата за популяризиране на България като бизнес и инвестиционна дестинация в 10 града в 7 държави в Европа, Азия и Северна Америка в периода 21 октомври – 20 ноември 2014 г. Проектът, финансиран от ОП “Конкурентоспособност“ на ЕС под наслов „България: разширете бизнеса си”, цели да представи пред международната бизнес общност аргументи в полза на избора на България за място за установяване и разширяване на бизнес.

Зам. изпълнителният директор на Българската агенция за инвестиции Костадин Джатев представи средата за бизнес и инвестиции в България като изтъкна конкурентните предимства на страната ни – макроикономическа стабилност, ниски данъци и плосък данък, ниски оперативни разходи, фиксиран курс на лева към еврото и насърчителните мерки, заложени в Закона за насърчаване на инвестициите. „Инвестициите в производство в България дават възможност на китайските компании за безпрепятствен достъп до европейския пазар и по този начин значително се спестяват мита, такси и оперативни разходи“, обясни зам. изпълнителният директор на БАИ. Той изтъкна многократно стратегическата позиция на България като мост към пазарите в ЕС, Турция, Близкия Изток, Русия и Украйна. Изпълнителният директор на АмЧам Валентин Георгиев покани китайския бизнес да се възползва от преимуществата на страната ни. Той даде за пример успешните американски инвестиции в логистични и научно-изследователски центрове в България, в софтуерни разработки и други услуги.

Г-н Джатев представи и приоритетните сектори на икономиката, върху които бяха фокусирани тазгодишните форуми в Китай – Машиностроене; Електротехника; Земеделие и храни и Туризъм и балнеология. Столичният зам. кмет по транспорта Любомир Христов представи конкретни проекти, в които може да се инвестира чрез публично – частно партньорство в областта на транспортната инфраструктура и развитието на СПА и балнеология. „Около София има множество термални извори, които са отлична предпоставка за развитие на успешен бизнес“, подчерта Христов.

Презентациите предизвикаха множество въпроси относно условията за сертифициране на инвестиционни проекти по ЗНИ и получаване на българско гражданство след направени инвестиции, за възможностите на БАИ да съдейства на инвеститорите при реализацията на проектите им и за перспективните отрасли на българската икономика.

 

Представители на “Национална Компания Индустриални Зони” и „Сиенит Холдинг“ разказаха за условията, които дават на чуждестранните инвеститори и за успешните примери на чуждестранни компании, вече инвестирали в тях.

 

Акцентът във форумите в Китай бе споделянето на личен опит от китайски инвеститори в България. Изпълнителният директор на “Тиенжин Стейт Фармс Агрибизнес Груп” емоционално разказа за успеха на компанията в страната ни и покани сънародниците си да я последват. Ли Джаи, собственик на “Джаи Травъл”, представи огромните възможности, които дава България за инвестиции в областта на балнеологията и туризма. Антон Дончев, постоянен представител на “Литекс Моторс” в Китай, представи успешното партньорство на компанията с китайския автомобилен производител “Great Wall” в завода в Ловеч. Примерът им се оказа заразителен и представителите на БАИ бяха затрупани с въпроси и конкретни запитвания, както и с обещания за скорошни посещения в България.

Представител на Export Import Bank of China показа механизмите за финансиране за проекти на китайски фирми в България.

Представители на китайски юридически фирми очертаха правната рамка за развитие на бизнес от китайски компании в България и възможността съдебни спорове да се решават както на българска, така и на китайска територия, предимство, с което разполагат малко европейски страни поради липса на двустранни спогодби в тази област.

Модераторът на форумите Нелсън Уонг, истински почитател на България, емоционално разказа на присъстващите своите причини да обича страната ни и мотивацията си да полага усилия да я промотира в Китай. „Българските вина са превъзходни, но са непознати на китайския пазар. Необходима е кампания за промоция на българското вино като единна марка, а за това трябва всички български изби да положат общи усилия. Пазарът е толкова голям, че всички ще спечелят, ако българското вино се превърне в тренд“, смята г-н Уонг.

На форумите бяха изразени намерения от страна на компания за рециклиране на автомобили и компании за авточасти да инвестират в България. Зададени бяха въпроси за възможностите за инвестиции в телекомуникациите, за износ на биохрани от България за Китай, както и за участие на китайски фирми в стратегически инфраструктурни проекти.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА