Инж. Михаил Михайлов: Сформираната от БАБХ Работна група за неоникотиноидите няма да има ефект за пчеларите

Кирил Александров
Кирил Александров
4 Минути

Сформираната от Българската агенция за безопасност на храните работна група за наблюдение и контрол на употребата на два неоникотиноидни продукта за растителна защита няма да има ефект за пчеларите, това каза пред “Агрозона” инж. Михаил Михайлов, председател на Съюза на българските пчелари. Пчелари от различни краища на страната протестираха пред Министерството на земеделието днес срещу разрешаването за употреба на два неоникотиноидни препарата за растителна защита. Ние знаем какво следва от използване на тези пестициди, коментира инж. Михайлов и допълни, че те са една от причините за т.нар. синдром на празния кошер. “Само чакаме Европейската комисия да потвърди или да удължи мораториума или да направи така, че той да действа за конкретни пестициди”, коментира пчеларят. Пчелите са основният опрашител. Повишават добивите и качеството на продуктите на земеделците. “Най-важното е, че всяка трета хапка на трапезата на българина зависи от пчелите.”, допълни Михайлов. Трябва да направим така, че дейността на министерството да не бъде самоцелна, винаги да се допитват до пчеларската общност. “Това, което направиха от Агенцията (Българска агенция за безопасност на храните – б.а.) е противозаконно”, каза инж. Михайлов. Той призова да се използват алтернативни препарати, които да не са вредни за пчелите.

 ^5F464E2B22DB8F8B93E8397A0CFE9B2008262C18D0EDE090E9^pimgpsh_fullsize_distr

Инж. Михаил Михайлов прочете декларация с исканията на бранша, сред които са да бъдат забранени неоникоидните препарати и да има директни плащания за пчеларите. Събралото се множество дори започна за кратко да скандира, че иска директни субсидии.

“Много се надявам да ни обърнат внимание, да вземат правилните решения, изобщо да не си и помислят да пускат въпросните пестициди. В началото на пчеларския сезон това просто ще бъде катастрофално.”, това каза пред Агрозона Георги Витлеемов. Той стопанисва 30 кошера в района на Видин. Относно работната група, създадена от БАБХ, за контрол на употребата на неоникотиноидите той коментира: “Чудесно, но нека наистина да го направи и нека да се знае, че самите неоникотиноиди изобщо не трябва да бъдат прилагани, а не контролирани. Те не трябва да бъдат допускани за използване.” Крайно време е да се разбере, че без пчели българското селско стопанство ще е равно на нула, добави още той. По думите му изтеклата двугодишна забрана за използване на неоникотиноиди е дала положителен за медоносните насекоми резултат.

pchelari ptotest
Георги Витлеемов е пристигнал от Видин за протеста.

“Няма да позволим на Министерството на земеделието да не субсидират пчеларството в България, да го игнорират.”, каза Валентин Атанасов от Варна. Колегата му  Атанас Каракашев се намеси: “Да не говорим, че помагаме на пчеларите като даваме на арендаторите, които ни тровят, по 130 евро на хектар, че бил засял слънчоглед.”

Иван Савов, любител пчелар, беше пропътувал разстоянието от Варна до столицата, за да подкрепи протеста на колегите си, макар той самият да има 20 пчелни семейства. “Докато детето не заплаче, майката не се сеща, тя е ангажирана с други дейности.”, метафорично обоснова Савов присъствието си пред земеделското министерство.

Представители на протестиращите бяха поканени на разговор в Министерството на земеделието.

Анета Стефанова

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА