Има ли Европа достатъчно зърно, за да осигури прехраната на населението си?

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
6 Минути

Европа е един от най-големите производители на зърно в света. И сред най-големите износители. 

Зърното е оскъдно в света . Цените са по-високи от всякога. Много страни не могат да си доставят достатъчно зърно и са зависими от вноса. Войната в Черно море даде да се разбере колко бързо се разпадат търговските връзки и вериги за доставки, за които се смяташе, че са сигурни.

Страни като Китай трупат зърно от страх от проблеми с осигуряването. Други страни като Индия, Аржентина, а също и Русия се опитват да регулират износа чрез мита или изисквания за износ, за да осигурят собствените си доставки или – също така – да се борят с често рекордно високата инфлация на вътрешния пазар. Европа е един от най-големите производители и износители в света на най-важното хранително зърно в света, обикновена пшеница, а също и на ечемик .

Това означава, че доставките на европейския вътрешен пазар не само са осигурени, но и европейците продават много пшеница по целия свят. И до голяма степен помагат за осигуряване на глобални доставки. Освен това, много зърно се движи напред-назад между страните на вътрешния европейски пазар в зависимост от условията на отглеждане и ситуацията на предлагане на различните видове зърно.

Що се отнася до пшеницата, която е от решаващо значение за глобалното предлагане на продоволствено зърно, европейците са вторият по големина износител в света, точно след Русия – доста пред Австралия, Канада, САЩ, Украйна и Аржентина. Провалът на европейските доставки тогава би имал много по-голямо въздействие върху глобалното предлагане на продоволствено зърно, отколкото, например, провалът на Украйна.

Европа е много добре осигурена и снабдява света

Ситуацията с доставките за отделните видове зърно, а също и в различните европейски страни е доста различна. Но дефицитите бързо се компенсират от вътрешноевропейската търговия. Освен това, поради различните природни и икономически условия, както на световния пазар – има известна регионална специализация при определени видове зърно.

Като цяло Комисията очаква новата реколта да бъде 296 милиона тона зърно. Потреблението в ЕС се оценява на 258 милиона тона, 87% от производството. По данни на Комисията се изнасят 55 милиона тона зърно – това е почти 19 процента от продукцията – основно пшеница и ечемик.

Внасят се 14 милиона тона, от които две трети са царевица, а останалата част е предимно твърда пшеница. В миналото царевицата идваше главно от Украйна и Бразилия, но теоретично можеше да бъде частично заменена от фуражна пшеница и ечемик. 

От общото консумирано зърно само 59 милиона тона, или около 23%, се използват за хранителни цели. Почти същото количество, колкото се изнася. Промишлеността използва около 29 милиона тона или 11% от общото потребление за различни цели – от които 11 милиона тона се преработват в биоетанол. Това са предимно царевица, пшеница, ечемик и малко ръж.

Големите излишъци от пшеница отиват за износ

Най-важното хранително зърно е меката пшеница. Комисията очаква реколта от 130 милиона тона за новия сезон. Европейското потребление се оценява на 93 милиона тона, почти 72% от европейското производство.

В същото време, според очакванията на Комисията, ще бъдат изнесени 40 милиона тона мека пшеница – това ще бъде не само 31% от производството, но и с 8 милиона тона повече в сравнение с текущата година според тази прогноза. Това, разбира се, е за сметка на запасите (и безопасността), а също и индустриалната употреба и използването на фураж.

Според оценката на Комисията почти 38 милиона тона или 29% от консумираното количество ще се използват като храна за животни. Това е с около 1 милион тона по-малко от миналата година. Европейското търсене на продоволствена пшеница е относително стабилно – 41 милиона тона или 32% от потреблението. Почти 9 милиона тона или 7% се използват в промишлеността.

Най-големите европейски “производители на излишък” и износители на пшеница са Франция, Германия и Румъния, следвани от Полша и балтийските страни и България. През настоящия сезон статистиката за износа на Комисията за ЕС 27 показва износ на пшеница от 24,5 милиона тона до 15 май. От тях само Франция е продала 7,2 милиона тона на трети страни, Румъния 6 милиона тона и Германия 3,2 милиона тона. България, Полша и балтийските страни изнасят по 1 милион тона.

Основните купувачи на европейска пшеница са Алжир, Египет, Китай , Нигерия и Мароко, както и много други страни от Близкия изток, Северна Африка и Азия. Между другото, това са същите експортни дестинации, които имат Русия и Украйна, но към тях се добавя и Турция.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА