Градински билки, които чистят токсините

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

Лечебните растения помагат на тялото да повиши имунитета и само да се лекува, вместо като лекарствата да потиска симптомите на неразположението. Ето пет растения, които помагат на тялото да се прочисти от токсините и да повиши защитните си сили.

Детелина

Червената детелина е богата на витамини, протеини и минерали, които подпомагат прочистването на черния дроб и кръвта.

Как да я отглеждаме: Детелината се отглежда лесно, а стъблото израства от 30 см до 90 см. Растението обича лека, добре дренирана почва и се развива добре както на слънчева светлина, така и на шарена сянка. Всички видове детелина са полезни, растат бързо и привличат пчелите.

Джинджифил

Джинджифилът прочиства тялото и му помага да се изпоти.

Как да се отглежда:  Тази култура обича шарена сянка и добре дренирана почва. Засадете парче джинджифил с добре развити пъпки, като едната пъпка трябва да бъде точно под земята, а другата на 5 см дълбочина под земята. Поддържайте почвата влажна, докато се появят издънки, което може да отнеме до 3 седмици. През първия сезон ще се образува коренова система, а през есента на втората година ще даде първата реколта.

Глухарче

Глухарето е известно като алтернатива на билките, които прочистват тялото.

Как се отглежда: Глухарчето има дълги корени, което му дава предимство в конкуренцията за полезни вещества, които съседни растения извличат от почвата.  Когато глухарчето умре, корените му се превръщат в питателна храна за червеите. Добре е да наглеждате растението и да махате червеите, когато ги забележите.

Магарешки бодил

Магарешкият бодил е антиоксидант и заради прочистващото си действие се използва при раздразнена жлъчка, действа добре на бъбреците и черния дроб.

Как се отглежда: Тази необичайна и красива билка. Ако разполагате със семена, запазени от съществуващо растение, посейте ги в началото на лятото, на дълбочина около 3 мм. Разсадът се предлага от специализирани разсадници за билки. Растението не е претенциозно по отношение на почва и се развива добре на шареня сянка или изцяло на слънце.

Коприва

Копривата е богата на витамини и минерали. Тя е лек диуретик и прочиства бъреците и черния дроб. Освен това стимулира дренажа на лимфната система.

Как се отглежда: Копривата е изключително лесна за отглеждане, обича шарената сянка. Може да си вземете семена от специализирани градинарски центрове или да си вземете част от коренчето и да го засадите. Копривата се разпространява лесно и има потенциал да бъде инвазивен вид, ако не се коси. Добре е през есента да окосите копривата и след това да мулчирате леко. Растението привлича опрашители и обогатява почвата. Освен това тя ускорява процеса на гниене при компостиране.

Вижте още:

До 31 август е разрешено събирането на билки в НП „Рила“

Забраниха за събиране 24 лечебни растения

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА