ЕП: „Ебола“ заплашва глобалната сигурност

Международната общност е подценила огнищата на вируса „ебола“ в Западна Африка и те вече представляват предизвикателство за глобалната сигурност, това посочват членове на Европейския парламент в резолюция, гласувана днес, предава българският офис на ЕП. В съобщението се казва още, че трябва да се обсъди възможността за разполагане на военни сили под знамето на ООН, както и да се ускори достъпът да съществуващи лечения в контекста на социално-икономически срив в засегнатите държави.
Страните, които са засегнати от вируса, вече страдат от недостиг на храна и чиста вода и са изправени пред икономически срив, тъй като е нарушена търговията, отменени са търговски полети и е загубена реколта в следствие на пандемията. Вирусът продължава да се разпространява заради социални вълнения, хора, които бягат от засегнатите райони, и царуващия хаос. Според членовете на ЕП епидемията е разкрила сериозни слабости на системите за здравеопазване в засегнатите страни и те спешно се нуждаят от подкрепа.
Депутатите са отправили призив към Европейската комисия да направи оценка на нуждите и да изработи планове, специфични за отделните държави, които да оценяват нуждите и да координират изпращането на здравен персонал, мобилни лаборатории, защитно облекло и оборудване и центрове за лечение. Държавите членки на ЕС трябва да координират полети и да създадат специални въздушни мостове. Резолюцията насърчава Африканския съюз да разгледа цялостен план за действие, тъй като кризата става все по-сложна и добива политически характер.
Според членовете на ЕП графиците на клиничните изпитвания на съществуващите в експериментална фаза лечения срещу „ебола“, трябва да бъдат съкратени. Те настояват да се прави ясно разграничение между лечението и тестовете на ваксини — клиничните изпитвания на ваксините трябва да отговарят на правилата, които са в сила.
От ЕП припомнят, че от официалното обявяване на избухването на епидемията на 22-и март 2014 г. в Гвинея, вирусът се е разпространил до четири други държави (Либерия, Нигерия, Сиера Леоне и Сенегал) и е заразил близо 4000 души. Починали са над 2000 от тях. Според Световната здравна организация през следващите три месеца броят на пациентите може да надмине 20 000 души.