ЕК увеличи тавана по de minimis

Златко Златков
Златко Златков
4 Минути

Европейската комисия прие регламент, с който се цели определяне на по-висок таван и уточняване на определението за минимална помощ de minimis, за която може да се смята, че не представлява държавна помощ. Комисарят по въпросите на селското стопанство и развитието на селските райони Дачиан Чолош заяви: „Този нов регламент ще позволи на държавите членки да разполагат с по-голяма гъвкавост при предоставянето на помощи, по-специално при необходимост от спешна намеса, без това да води до нарушаване на конкуренцията, а на Комисията – да опрости обработката на националните помощи в селскостопанския сектор“.

По силата на досега действащия Регламент се считаше, че помощта, която не надвишава 7 500 евро на бенефициент за период от три бюджетни години, нито определения за всяка държава-членка таван от 0,75% от стойността на селскостопанското производство, не нарушава или не застрашава конкуренцията.

С новия регламент, който ще се прилага от 1 януари 2014 г., сумата на бенефициент се увеличава на 15 000 евро за период от три бюджетни години, а таванът за всяка държава членка – на 1% от стойността на селскостопанското производство. Освен това се определят по-изчерпателно видовете помощ, попадащи в обхвата на регламента, предоставяни на предприятията, участващи в първичното производство на селскостопански продукти.

Извън обхвата на регламента са помощите, чийто размер се определя въз основа на цената или количеството на продуктите, пуснати на пазара, както и помощите за дейности, свързани с износ за трети държави или държави-членки, по-конкретно помощите, пряко свързани с изнасяните количества, със създаването и функционирането на дистрибуторска мрежа или с други текущи разходи, свързани с експортната дейност. Не попадат в обхвата на регламента и помощите, подчинени на преференциалното използване на национални продукти спрямо вносни такива.

В Регламента се посочва, че когато дадено предприятие участва в първичното производство на селскостопански продукти, както и упражнява дейност в един или повече от секторите или извършва други дейности, обхванати от Регламент(ЕС) No1407/2013, той се прилага спрямо помощта, предоставяна за съответните един или повече сектори или дейности, при условие че съответната държава членка гарантира посредством подходящи средства, като например разделение на дейностите или разграничаване на разходите, че първичното производство на селскостопански продукти не се ползва от помощ de minimis.

В случай, че предприятие участва в първичното производство на селскостопански продукти, както и в сектора на рибарството и аквакултурите, разпоредбите на Регламент (ЕО) No875/2007 се прилагат спрямо помощта, предоставена за посочения последно сектор, при условие че съответната държава-членка гарантира посредством подходящи средства, като например разделение на дейностите или разграничаване на разходите, че първичното производство на селскостопански продукти не се ползва от помощ de minimis, предоставяна при условията на новия регламент.

Този нов регламент обаче, както и новите насоки все още не са влезли в сила в началото на 2014 г. През ноември 2013 г. чрез съобщение Комисията продължи срока на прилагане на действащия понастоящем регламент относно освобождаването в селскостопанския сектор и на насоките до 30 юни 2014 г.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА