ЕК увеличи прогнозата за зърнената реколта през 2017 г.

Кирил Александров
Кирил Александров
3 Минути

Европейската комисия увеличи прогнозата за добив на зърно през 2017 г. Според новите данни ще бъде събрана 134, 1 млн. тона пшеница, като в предишния доклад се очакваха 133, 8 млн. т. Оценката за брутната реколта от царевица се увеличава от 59, 1 млн. т до 60, 2 млн.

За другите култури се запазват тенденциите от последния доклад – очакват се 8, 9 млн. т твърда пшеница, 59, 3 млн. т ечемик и 7, 9 млн т ръж.

biofuel
Предстоят промени на пазара за биодизел в ЕС

ЕК обсъжда възможността да намали наполовина изискването за наличие на биодизелна компонента в дизела дистрибутиран от рафинериите. В момента нормативното задължение е от 7%. Фермерски организации като Copa-Cogeca изразяват опасение, че това сериозно ще засегне цените и доходите, специално за производство при рапица и другите маслодайни култури, отбелязват анализаторите на САРА.

През последните 4-5 години значително нарасна интересът в страните от Черноморския регион към слънчогледа. По данни на UkrAgroConsult, площите със слънчоглед в  Украйна  съставляват 71% от почти 9 млн.ха маслодайни култури. През 2017/18 година се отчита увеличение на засетите площи с рапица заради силното търсене и добрите цени от тазгодишната реколта. Площите със слънчоглед ще бъдат по-малко за следващата кампания, но ще останат на високи нива.

Почти 25% от търговията през 2016/17г. с пшеница ще бъде изнесена от Русия и Украйна. Това засилва ролята на този регион във формирането на световната цена. Силната конкуренция от тези страни кара американските производители да планират засяване на по-малко пшеница около 20 млн. ха, за сметка на соя и царевица. Европейските производители се очаква да се придържат към традиционно доминиращите площи с пшеница.

dsc_0134-harvesting-the-wheat
Черноморският регион става все по-голям конкурент на зърнопроизводителите в ЕС

Разходите за зърнопроизводство в Русия и Украйна са по-ниски в сравнение с България. За сравнение, през 2016 г. средните цени на амониевия нитрат в Русия, с ДДС – 210 евро/т, за България, около 245 евро/т, урея – 285 евро/т, срещу 320 евро/т. Предимствата у нас се свеждат до действащите програми за подпомагане, както и по-ниските логистични разходи при износ.

 

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА