ЕК очаква плавен спад на производството на мляко в България до 2023 г.

Златко Златков
Златко Златков
4 Минути

Като цяло в ЕС доставките на мляко ще се увеличават, но ръстът на производството ще се диктува от старите членки

Производството на мляко в България се очаква да се понижи с 5 на сто към 2023 г. спрямо 2012 г., прогнозира Европейската комисия (ЕК) в доклад за развитието на ситуацията на пазара на млечни продукти, след като през 2012 г. беше въведен т. нар. “Млечен пакет”, пише investor.bg.

Регулаторната рамка се предвижда да действа до средата на 2020 г. С нея се въведе сключването на писмени споразумения между млекопроизводителите и млекопреработвателите и се дава възможност за колективно предоговаряне на условията чрез организациите на производителите. Следващата оценка на “млечния пакет” се предвижда да бъде направена през 2018 г.

Най-неблагоприятни са изгледите за млечния сектор в Хърватия. Производството в страната се очаква да се свие с над 10 на сто до 2023 г. Спад на производството с от 1 до 10 процента се очаква още в Гърция, Финландия, Швеция, Чехия, Словакия, Унгария и Румъния.

Стабилно се очаква да бъде производството на мляко в Италия, Испания, Португалия, Латвия, Литва и Словения. Най-рязък ръст се очаква в Ирландия – над 20 на сто към 2023 г. спрямо 2012 г. В Германия и Холандия ЕК очаква увеличение на производството от по 15 на сто, а в Дания, Франция, Австрия, Естония, Кипър и Полша – с по над 10 на сто.

Като цяло очакванията на ЕК за пазара на мляко в Европейския съюз (ЕС) са положителни.

“От 2010 г. насам Европейската комисия следи внимателно сектора на млякото, за да се гарантира плавен преход към края на квотния принцип през 2015 г. Този доклад потвърждава положителната тенденция за световния млечен пазар, но също така и необходимостта от продължаване на работата за справяне с предизвикателствата, свързани с нестабилността на цените в бъдеще”, коментира еврокомисарят по земеделие и развитие на селските райони Дачиан Чолош.

ЕК очаква, че до 2023 г. доставките на мляко ще достигнат 150 млн. т, което е с 9,6 млн. т повече в сравнение с 2012 г. Увеличението обаче ще се определя предимно от производството в старите държави от ЕС. Освен това Брюксел прогнозира, че към края на прогнозния период доставките вече ще започнат да се забавят заради по-ниските оперативни маржове в сектора.

ЕК уточнява в доклада, че прогнозите са направени на базата на благоприятни очаквания за климатичните условия. Производството може да поеме и друг път на развитие в зависимост от инвестициите и климатичните условия.

Предвид силното търсене на мляко в глобален мащаб и прогнозите за цените на фуражите (с 15% под нивата от 2010-2012 г.), номиналната цена на млякото в ЕС би трябвало да остане относително стабилна. Очаква се обаче стабилен ръст на другите оперативни разходи на производителите, особено за енергия, което ще оказва натиск върху производството. Отделно екологичните ограничения и конкуренцията за земя с други сектори ще ограничи увеличаването на производството в някои държави-членки, посочва се в доклада на ЕК.

Според Брюксел производителите на сирене ще успеят да поемат очакваните допълнително количество мляко заради динамичния пазар и засилването на търсенето, особено в развиващите се пазари. Допълнително произведеното мляко освен това ще позволи на ЕС да увеличи износа си за световния пазар и да поддържа дела си на пазара в глобален план.

 

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА