До 5 години: Поголовието на животни намалява, птицевъдите възстановяват позиции

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
6 Минути

Цените на месото ще бъдат под натиск

Броят на месодайните крави през 2020 г се увеличи до 139 хил. животни, което е с 20% на годишна база, при месодайните овце също имаше нарастване, но с 4,5%. Свиневъдството също постепенно възстановява отглежданите към края на 2020 г животни след случаите на АЧС през 2019 г – началото на 2020 г. Очакванията са през близките няколко години поголовието да намалява, особено през близките две години поради пазарното несъответствие между ръста на изкупните цени и цените на ресурсите, най-вече фуражите, съобщи по време на Международна научна конференция „Земеделие и снабдяване с храни: пазари и политики“, организирана от Института по аграрна икономика, гл. ас. Даниела Димитрова Центъра за икономически анализи в земеделието (САРА). Производството в стопанствата продължава да заема доминиращ дял в общото количество на продукцията от говеждо и телешко месо и овче и агнешко месо – съответно 62 и 75%. Причините са различни, защото при агнешкото месо преобладаващата част от агнетата се реализирани директно от стопанството заради намаленото предлагане и високо търсене в определени периоди, като при говеждото и телешкото има определени проблеми при угояването и реализацията. Прогнозира се през следващите пет години спад, който ще е по-силно изразен при говеждото и телешкото, то ще е около 15-16 хил. тона, докато при свинското се предвижда продукция на нива около 10 хил. тона.

След значителния спад на продукцията от свинско месо през 2020 г, причинен от последиците от АЧС, през настоящата година очакваме частично възстановяване на производството до около 77 хил. тона, което ще остане обаче с около 3% под равнището на 2019 г, допълни Димитрова. Към края на периода се предвижда производството да се установи около 72 хил. тона.

Рестрикциите, свързани с ковидкризата и най-вече със затварянето на хотелите и ресторантите, които повлияха ограничително върху производството на пилешко месо през настоящата година очаквате то да е около 101 хил. тона, като това равнище е по-ниско от 2019 – 2020 г. През следващите пет години се очаква възстановяване до равнища от 107 хил. тона.

Цените на едро на пилешкото месо през последните няколко месеца се движат около 3 лв/кг кланично тегло. Силната конкуренция на вноса, най-вече от Полша, поставя цените под натиск. Икономиите от мащаба, интензификсацията от производството все още позволяват да се задържа растежа на продажните цени въпреки растящите разходи.

 

Свинското задържа цените си под натиска на пазара

При производителите на свинско месо също съществуват множество комплексни проблеми, свързани най-вече с рестрикциите, свързани с ограничаването на АЧС, засилените изисквания по отношение производството в кланиците във връзка с коронакризата, повишените разходи за фуражи и свръхпредлагането на европейския пазар. Това задържа растежа на цените, но представлява предизвикателство за ефективността и икономическата устойчивост на производителите и това не може да продължи в дълъг период, затова прогнозите на САРА са за повишаване на цените в сектора на средносрочна перспектива, като те ще постигнат най-високи равнища.

Цените на дребно за момента се задържат под натиска на по-голямата концентрация, респективно по преговорна сила на търговските вериги. Това рефлектира основно върху производителите в условията на растящите разходи тяхното оцеляване за сметка на ефективността  и по-ниските брутни маржове. В средносрочна перспектива се очаква покачване на цените на дребно на всички меса, като пилешкото ще продължи да бъде най-евтиния и достъпен протеин.

 

Предизвикателство за оцеляване на дребните производители

Очаква се поголовието от млечни и месодайни животни да намалява в средносрочен план заради ниската конкурентоспособност, слабостите при ефективността, производителността и недостатъчната интегрираност във веригата на стойността. Неопределеността върху броя на животните в страната се влияе от повишените изисквания към животновъдството в следствие на споразумението по Зелената сделка. Спадът в производството на краве и овче мляко ще продължи заради ниската възвращаемост и силната ценова конкуренция. Управлението на риска от заразни болести и пазарни сътресения в животновъдството повиши устойчивостта и надеждността за привличане на повече инвестиции. Цените на животновъдната продукция се задържат въпреки осезаемото увеличение на цените фуражите. Това представлява предизвикателство пред оцеляването на дребните и средни производители. В условията на растяща издръжка на производството поддържането на ценови равнища близки до и малко над миналогодишните е изпитание за ефективността и по-ниските брутни маржове за производителите, коментира гл. ас. Даниела Димитрова от САРА. Уравновесяването на пазарните сили в средносрочен период ще доведе до покачване на цените. Натискът върху животновъдството ще идва по линия на цените на фуражите и на търговията, която ще задържа максимално цените на дребно, а окрупняването, икономиите от мащаба и иновациите ще са предпоставка за устойчивост.

 

 

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА