Диана Найденова: През последните години е повишен стокообменът между България и САЩ

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

Десетата конференция от поредицата “Конкурентоспособност на българската икономика” на тема “Предстоящи предизвикателства пред българската икономика, произтичащи от членството на страната в Европейския съюз” се състоя днес в София. Събитието беше организирано от Института за икономическа политика и фондация “Ханс Зайдел” със съдействието на българското представителство на Европейската комисия в София.

Основни акценти в конференцията бяха присъединяването на България към Банковия съюз и Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции (TTIP).

По време форума няколко пъти беше подчертан фактът, че TTIP има за цел да повиши инвестициите и работните места. Диана Найденова от икономическото министерство посочи, че Трансатлантическото партньорство представлява стимул за по-пълно разгръщане на икономическия потенциал на ЕС и САЩ, както и че българските бизнес и граждани ще извлекат редица изгоди от него. Сред приоритетните за страната ни области тя посочи подобряване на достъпа до пазара на САЩ, особено що се отнася до селскостопански и хранителни продукти, както и предоставяне на по-достъпна информация за бизнеса относно правилата за обозначаване на произход.

По думите на Найденова Трансатлантическото партньорство ще повиши заетостта в различни сфери, сред които в селското стопанство, рибарството и горското стопанство, преработката на храни. Благодарение на него ще се повишат и преките чуждестранни инвестиции в различни области като храни и земеделие, туризъм, информационни и комуникационни технологии и др.

Партньорството между ЕС и САЩ обаче ще доведе и до по-силен конкурентен натиск върху българските производители, акцентира Найденова. Тя посочи, че през последните години е повишен двустранният стокообмен между страната ни и САЩ, а търговското салдо е положително. Сред приоритетните продукти за износ съм Щатите са традиционните селскостопански продукти, каквито и към момента изнасяме, и торовете.

От презентацията на Георги Шиваров, заместник-председател на Българската стопанска камара, стана ясно, че данъчното облагане в Европа е много по-високо от това в САЩ, а цената на енергията отвъд океана е 4 пъти по-ниска. Ако не се вземат мерки за компенсиране на тези дисбаланси, резултатите от споразумението може да са засилване на допълнителното изтичане на капитали от Европа към САЩ и безпрепятствено навлизане на американски продукти на европейския пазар. И Шиваров, и д-р Ян Шмитц от Генерална дирекция “Търговия” към Европейската комисия, обърнаха внимание, че нормативно е затруднен достъпът на европейски компании до обществени поръчки в САЩ заради клаузата “Купувайте американското”. Американските фирми обаче нямат подобни пречки на територията на ЕС.

Марк Дилард, съветник по политическите и икономическите въпроси в посолството на САЩ в София, обърна внимание на ролята на малките и средните предприятия за икономиките на Щатите и ЕС и посочи, че между 2002 и 2010 г. те са осигурили 85% от новите работни места.

Анета Стефанова

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА