Десислава Танева: ОСП 2014 – 2020 г. е много по-гъвкава от предходната

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

Новата обща селскостопанска политика на Евросъюза за периода 2014 – 2020 г. е много по-гъвкава от предходния период и дава възможност държавата да приложи национални решения адаптирани към най-големите й нужди според националната специфика. Това каза земеделският министър Десислава Танева в интервю за Нова телевизия. Акцент през новия програмен период на ПРСР се поставя върху обвързаната подкрепа, тоест 13% от 1,4 милиарда лева за 2015 г., за които сега ще кандидатстват земеделците, да отидат в секторите животновъдство, плодове и зеленчуци, включително и оранжерийно производство, обясни Десислава Танева.

Тя допълни, че държавата трябва да подкрепи тези вид производства, така че да се възстановят като обем, но за да се случи това, те трябва да са конкурентни. Конкурентоспособността на българския земеделски производител, предвид начина на функциониране на земеделието на целия ЕС, зависи от подкрепата. Националният бюджет на България няма възможностите на националните бюджети на богатите страни-членки да прилагаме държавни помощи в неограничен обхват и средства, но за тази година в бюджета са били гласувани близо 300 милиона лева по бюджета на Държавен фонд „Земеделие“ – средства които ще отидат за подпомагане на тези сектори, които следва да възстановят производството си, каза още министърът.

Според Десислава Танева новата схема на директните плащания позволява по-справедливо подпомагане на видовите производства, отколкото предходния програмен период. Като пример тя посочи, че най-голямо по размер подпомагане би получил млад земеделски производител до 40 г., който има стопанство до 30 ха и отглежда плодове или зеленчуци. Заедно с обвързаната подкрепа директното плащане за него може да достигне 150 лв/дка. Отделно по мярка „Агроекология“, според района, в който е стопанството, може да получи добавки върху тази ставка. Освен това, ако избере биологичното производство, може да получи значително по-висока ставка.

Съветът на министъра е производителите да правят маркетинг на съответния продукт на общия европейски пазар; да намерят пазар, който е традиционен за България, с най-подходящи условия, но и на общия европейския пазар да намерят възможност да бъдат конкурентноспособни.

На въпрос дали са възможни злоупотреби, тя отвърна, че би било наивно да се мисли, че няма такива опити, но посочи, че се уповава на системите за контрол. Министър Танева подчерта, че борбата с корупцията означава борба с всички засегнати страни и поздрави земеделските производители, които не се поддават на различно субективно отношение от проверяващи и се подават сигналите в съответните служби. „Ако ние си мълчим срещу това, ние няма как да очакваме, че ще се промени тази система.“, каза тя.

По повод въвеждането на правно основание за ползване на земеделски земи министър Танева каза, че досега, заради онези, които обработват бели петна без да плаща рента, земеделските производители, които имат правни основания и си плащат рента, ще получават близо 10% по-ниско единичното плащане на декар. „Това не е справедливо. Беше крайно време да се въведе ред.“, каза още министър Танева.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА