Депутатите ще гледат на закрито заседание наредбата за горивата, ощетяваща фермерите

Агрозона
Агрозона
6 Минути

На закрито заседание в четвъртък депутатите от Комисията за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата ще обсъждат проекта на Наредба за реда и условията за водене на регистър на лицата, осъществяващи икономически дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход.

Свръхрегулации за фермерите, вместо обещаваните облекчения

Четете още: Нови изисквания и свръхрегулации за фермерите в наредбата за горивата

Документът предвижда сериозни свръхрегулации за фермерите и в него липсват каквито и да било облекчения за стопаните, които се третират наравно с търговците на горива. Наредбата се издава на основание приетия през юли Закон за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход. Съгласно публикувания проект, всички лица, включително и земеделските стопани, които осъществяват икономически дейности свързани с нефт и продукти от нефтен произход трябва да се регистрират в Регистър, който ще се създава, води и съхранява от Министерството на икономиката.

Вписването в регистъра ще се осъществява след подаване на заявление, проверка на придружаващите документи и издаване на удостоверение от министъра на икономиката. Заявлението ще може да се подава лично и чрез електронен подпис, но ще се получава само лично или от упълномощено лице с нотариално пълномощно.
Дори и когато заявлението се подава на хартиен носител, всички придружаващи документи трябва да се подават и на магнитен носител.
За да бъде успешно вписването в регистъра , субекта трябва да отговаря на два вида условия – общи и специфични, припомнят стопани, запознати с изискванията.
Общи удостоверения и декларации, документи за собственост на имотите, в които са разположени обектите за съхранение и др.
Към общите условия за земеделските производители има и една декларация, че разполага със собствена, наета и/или ползвана на друго основание земеделска техника, като изрично се посочват индивидуализиращите данни за техниката.
Към декларацията се прилагат копия на документите за собственост/ ползване на техниката и регистрация по ЗДП (ако такава се изисква).

Специални- за земеделски производители резервоари с обща вместимост до 50 куб.м. Oокументи за собственост на имота, в който са разположени съдовете, и копие на схема или ситуационна скица на поземлените имоти, обектите и съоръженията, от които ще се извършва дейността, изготвена от лице с проектантска правоспособност, документи за съдовете и монтираните към тях измервателни устройства , декларация, че съдовете и/или резервоарите за съхранение отговарят на нормите за пожарна безопасност.

Четете още: Фермерите ще описват в спецрегистър всеки грам изразходено гориво и дори нивите, където оре тракторът

Освен всичко гореизброено,

земеделските стопани трябва да водят и специален регистър

Процедурата по регистрацията в този регистър е натоварена с изключително ненужна административна тежест ,  документи и изисквания, които са предмет и обект  на други нормативни актове. Специално за земеделските производители бе обещан облекчен режим за регистрация по този закон, а се оказва, че са предвидени допълнителни изисквания за тях.

При по-внимателен прочит и тълкуване се оказва, че обектите и съдовете за съхранение на горивата, независимо дали са трайно прикрепени към имота или са мобилни, трябва да са проектирани, изпълнени и въведени в експлоатация съгласно разпоредбите на Закона за устройство на територията. Практиката показва, че са много малко стопанствата, които разполагат с разрешение за ползване или поставяне на тези резервоари, независимо дали са заварени обекти от прекратени организации в бившите стопански дворове, или са мобилни резервоари в имоти на земеделските стопани.  В наредбата е предвидено ГДПБЗН да извърши проверка на лицата, подали заявление за вписване в регистъра.  Липсата на горепосочите документи ще стане повод за санкции от противопожарните служби и последващ отказ за вписване в регистъра

Напомняме, че земеделските стопани декларират в НАП и агенция Митници всяка доставка на течни горива в деня на нейното получаване. Заради режима на обратно начисляване на ДДС, ежемесечно доставките се проверяват от НАП. Третата проверка се извършва при оторизация на плащането при възстановяването на част от акциза по линия на действащата в момента нотифицираната държавна помощ.

Има ли такива практики в другите европейски държави, питат фермерите.

Наред с ненужно големия брой условия и документи, някои от които не съществуват в сега действащата нормативна уредба,  в Наредбата са заложени невъзможни за изпълнение изисквания, което ще доведе до отказ за регистрация и издаване на удостоверение от компетенттия орган. Тогава земеделските стопани ще бъдат принудени да зареждат горива на бензиностанции или да продължават да използват съществуващите съдове в техните стопанства в нарушение на разпоредбите на Наредбата.

В същото време санкциите за извършване на дейности регулирани по този закон без регистрация започват от 25 000 лв.

 

Avatar photo
Автор: Агрозона
Agrozona.bg e информационен сайт, който представя последните новини и анализи в сектор „Земеделие”, Хранително-вкусовата промишленост и предприемачество в селските райони. Тук ще откриете полезна информация, свързана с възможностите за национално и европейско финансиране на българските фермери, промени в българското и европейското законодателство и тенденциите в селското стопанство в България, Европейския съюз и по света.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА