Нови изисквания и свръхрегулации за фермерите в наредбата за горивата

Георги Узунов
Георги Узунов
5 Минути

В документа не само липсват облекчения, за които се говореше още при списването на закона, но и са предвидени повече ангажименти и затрупване с бумащина

Българските фермери отново попадат в клопката на необяснимо свръхрегулиране и тежко администриране на тяхната дейност. Този път абсурдни изисквания към земеделските стопани са заложени в проекта на Наредба за реда и условията за водене на регистъра на лицата, осъществяващи икономически дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход.

Стопаните, запознати с документа са категорични, че това е наредба за свръхадминистриране и свръхрегулиране на дейността на земеделския производител. В нея не само няма заложени никакви облекчения за фермерите, за които се говореше още при списването на закона, а напротив предвижда повече ангажименти и затрупване с бумащина. Това ги поставя в невъзможност да изпълнят изискванията и съществува опасност да останат без регистрация, което ще им донесе големи санкции.

Документът вероятно е подготвен от експертите на икономическото министерство. Именно в това ведомство ще се води регистър на лицата, осъществяващи дейност, свързана с нефта. Наредбата има амбицията да създаде образец на специален регистър на земеделските производители, но в приложението към нея е предвидено само едно изброяване на документи с възможност за субективизъм и това изобщо не е регистър, категорични са експертите от Асоциацията на земеделските производители в България. Като пример посочват изискването фермерите да водят отделни регистри за всеки свой обект. Не е необходимо, когато едно стопанство има например три бази в три различни землища, да водят отделни регистри. Достатъчно е да има един с три подобекта.

За земеделците – регистър на хартия

В разрез с всякаква логика за дигиталното развитие на обществото, за хората, занимаващи се със земеделие е предвидено да водят регистъра си задължително на хартия. Всеки том следва да бъде прошнурован, номериран и заверен от компетентната Общинска служба земеделие(ОСЗ). След изчерпване на наличните страници на съответния том, регистрираното лице е длъжно да открие нов том, а всяко действие, подлежащо на вписване в специалния регистър, се декларира незабавно от регистрираното лице, неговия законен представител или пълномощника му. Вменяват се нови функции и на ОСЗ без да има оценка за техните възможности да поемат още работа.

Опасност от хаос при регистрацията

От АЗПБ се притесняват също така, че е предвидена процедура за подаване на документи към министъра, в която има приложение с обстоятелства по регистрация – кой води регистъра, коя е техниката, с номера, талони и т.н. В оперативната работа на земеделския производител обаче има много промени – наема се техника или се купува нова за кампанията, както и се продава част от механизацията, според потребностите на фермера. Съществува опасност при регистрацията да настъпи тотален хаос, предупреждават експертите на асоциацията.

Прегледът на документа показва, че с наредбата се вкарват по-рестриктивни регулации от Търговския закон, както и на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход. Става дума за допълнителни декларации и изисквания, които не са посочени в закона.

Претенции, които не са съобразени с действителността

С новия документ фермерите се препращат към Наредбата за противопожарната безопасност без да се отчита, че много от стопанските дворове не са въведени в експлоатация по смисъла на Закона за устройство на територията (ЗУТ), а далеч преди това. Да се поставят такива изисквания в случай, че проектираш нов обект, чието строителство предстои е разбираемо, но за заварените положения – в стопански дворове, малки навеси на полето и други, няма никаква логика и обяснение. Старите обекти, изградени още по времето на соца няма как да отговорят. Съществува опасност да не изпълнят свръхизискванията, които не са съобразени с тяхната земеделска дейност.

Четете още: Земеделските производители са краен потребител, а не търговец на нефт

 

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА