Българските прасета вече се отглеждат хуманно

Златко Златков
Златко Златков
7 Минути

Ако държавата субсидира 10 години свиневъдството, браншът ще върне предишната си слава

Темата е разработена от Светлана Трифоновска в сп. „Агрозона” декември 2012

Свиневъдството в България вече отговаря на изискванията на Брюксел за хуманно отглежданена животните. В началото на следващата година влизат в сила новите изисквания и ние сме напълно подготвени. В това ни уверява д-р Добрин Папазов, председател на Асоциацията на свиневъдите в България.Той е и собственик на свинеферма с 10 хиляди угоени прасета в Царевброд, Шуменско. Въпреки че свиневъдството сериозно пострада в годините на прехода и има осезаем срив в производството, днешните животновъди са направили сериозни инвестиции, за да бъдат адекватни към евронормите. Така например, от 1 януари 2013 година, свинете майки трябва да бъдат отглеждани в групови боксове, 28 дена след като са заплодени. Има и много други критерии, и всички са вече изпълнени, увери Папазов. Според него няма да има трусове за бранша, както това се случи в началото на 2012 с производителите на яйца. Той обясни, че свиневъдството се преустройва активно след 2000-та година, като се правят серия от инвестиции за реконструкция и оборудване. Днешното свиневъдство напълно се различава от това преди 1989 година, т.к. е оборудвано със съвременни и модерни технологии. Влагането на средства стартира с проектите по САПАРД, ПРСР и използваните собствени кредити. Вложенията за привеждане на една средна свинеферма в съответствие със стандартите на Общността, възлизат на от 500 – 700 хил. лева до 1 млн. лева.

По-малко мазнини и по-малко фуражи

Почти всички производители са се ориентирали към съвременните изисквания на пазара за свинско месо, а именно да отглеждат породи прасета с по-малко мазнини, които са основно резултат от холандски и белгийски селекции. Българското свинско месо, познато ни от близкото минало, беше наистина вкусно, но със значително по-високо количество мазнини, обясни производителят. В момента, последният писък в бранша е стремежът към висока производителност, което ще рече, че животните се хранят с така комбинирани фуражи, че по-малко храна да отива за един килограм живо тегло, което пък формира по-ниска себестойност на крайната продукция. Не по-малко важни са както генетиката, така и условията на отглеждане – породен състав, пълноценен фураж, поддържане на добра и постоянна температура между 18 и 24 градуса, вентилация, движение на животните и други.

Срив от 4 млн. на половин млн. свине

За развитието на сектора в последните 20 години говорят числата, които са повече от красноречиви. И ако през 1989 година страната е имала 4 млн. налични свине и е била сериозен износител на свинско месо, то през 2007 година свинете вече са 1 милион, а към днешна дата са паднали до почти катастрофалните 500 хил. бройки. Така българското месо в преработването успява да достигне едва 20-25%, а останалата суровина купуваме основно от Холандия, Белгия, Германия и Полша. За съпоставка, Холандия е от лидерите в производството на свинско месо и произвежда 2,5 пъти повече, отколкото населението й може да изяде. Едно от обясненията на тази тъжна за страната ни статистика според д-р Добрин Папазов е, че целият агросектор в страните от Западна Европа е бил подложен на сериозно субсидиране в последните 50 години, докато след 1989 година в България не е имало никакво подпомагане за производството на свинско месо.

Шанс за растеж

Шанс за растеж на производството на свинско в България съществува при условие, че се направи дългосрочна стратегия за развитието на сектора, е мнението на производителите. Тази година от ноември месец за първи път започна подпомагане на бранша във връзка с направените инвестиции за хуманно отношение. Предвидени са 48 лева за угоено прасе и 60 лева за свиня-майка, като производителят доказва, че ще отглежда животните при условия, с 10% по-добри от досега действащите стандарти.„Тези средства са ни добре дошли в момента и ще компенсират в някаква степен растящите цени на фуражите. В интерес на истината, свиневъдството може да се възроди, но трябва да се модернизира и да има непрекъснато подпомагане в продължение поне на 10 години“, смята д-р Добрин Папазов.

14 млн. прасета доставя Холандия на Източна Европа

Холандия произвежда 25 млн. свине годишно, от които 11 млн. потребява страната, а 14 млн. купува Източна Европа. Това е било оповестено по време на посещението на български и румънски производители от сектора в Холандия. Там са им били показани различни свинеферми, една от които е с най-голям дял на разплодни животни в ЕС и на второ място в света.

Холандската концепция за производство на храни се базира на модерни технологии, като това включва нисък ангажимент на работна ръка, ниска енергоемкост, по-малко фураж за производство на килограм живо тегло. „Не е вярно, че холандците тъпчат животните си с хормони“, категоричен бе Добрин Папазов и допълни, че страната инвестира много средства в генетични научни изследвания.

2,5 пъти повече месо за пържоли от необходимото

Холандия произвежда свинско, което е 2,5 пъти повече от необходимото й за националния пазар и тя се явява един сериозен производител както за ЕС, така и за пазарите от трети страни. Това бе оповестено по време на визитата на българо-румънската бизнес делегация по покана на холандското икономическо министерство. В Холандия различните производители са обединени в продуктови бордове, които включват представители на животновъдите, кланиците, преработвателите и търговците. Практически бордовете обслужват интересите на всички по веригата – контролират спазването на хигиенните еврокритерии, нормите на хуманното свиневъдство, както и всички изисквания в сферата на преработката и т.н. Именно тези структури стриктно следят за здравето на животните. Без тяхното одобрение, което да гарантира, че животните са здрави, е невъзможно свинско месо да се появи както на националния, така и на европейския или други пазари.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА