България привлича корейски инвестиции: Индустриални зони отварят врати за нови партньорства

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
2 Минути

Стокообменът между България и Република Корея достига близо половин милиард долара за 2024 г., обсъждат се възможности за разширяване на сътрудничеството

Министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов и посланикът на Република Корея в България, Н.Пр. Донг-бе Ким, проведоха среща, фокусирана върху засилването на търговско-икономическите връзки и инвестициите между двете страни. С общ стокообмен, достигащ близо половин милиард щатски долара за 2024 г., България се стреми да позиционира своите индустриални зони като стратегическа локация за корейски компании, особено в сектори като автомобилостроене, машиностроене, информационни и комуникационни технологии и високотехнологични производства. Целта е България да се утвърди като ключов иновационен хъб в региона.

„Корея е перспективен икономически партньор за България благодарение на своята конкурентна икономика и развитието на иновациите“, отбеляза министър Дилов.

Страните се обединиха около мнението, че е налице висок потенциал за увеличаване на търговския обмен и сътрудничеството в различни сектори. Общият стокообмен с Република Корея за 2024г. възлиза на близо половин милиард щатски долара. Сред механизмите за задълбочаване на икономическото сътрудничество Министър Дилов и посланикът на Корея изтъкнаха провеждането на сесиите на Българо-корейската междуправителствена комисия, които дават възможност за обсъждане на бъдещи стъпки и перспективи.

Двамата разгледаха като особено перспективно двустранното инвестиционно сътрудничество. Сред перспективните сектори за привличане на корейски инвестиции министър Дилов посочи автомобилостроене и машиностроене, развойна дейност, информационни и комуникационни технологии и високотехнологичните производствени сектори.

Икономическият министър отбеляза също, че присъствието на корейски компании в българските индустриални паркове ще ги позиционира на европейската карта и ще създаде възможност за сътрудничество в областта на научноизследователската и развойна дейност. „Страната ни се утвърждава като ключов иновационен хъб и ние ще продължим да стимулираме иновативни производства с висока добавена стойност и с експортна насоченост“, допълни той.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама