Асоциация на германските фермери: Доставките на храна са сигурни само до първото тримесечие на 2023 г.

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

На фона на енергийната криза Асоциацията на германските фермери (DBV) предупреди за недостиг на храна. Сигурността на снабдяването с храна е осигурена само до края на първото тримесечие на следващата година, каза президентът на асоциацията Йоахим Руквид пред Neue Berliner Redaktionsgesellschaft. „Освен това, що се отнася до собственото производство, зависи дали имаме достатъчно енергия и азотни торове. В световен мащаб вече има напрегната ситуация с храните. Цените на азотните торове са около четири до пет пъти по-високи, отколкото преди войната в Украйна и това натоварва тежко германските фермери.

„Ако един фермер, който отглежда качествена пшеница, трябва да се справя без азот, качеството е значително по-ниско и добивът е с 30 до 40 процента по-нисък през първата година“, каза президентът на фермера. Санкциите срещу Русия и Беларус обаче направиха торовете оскъдни в световен мащаб. Само със значителни трудности и двете страни успяват изнасят на световните пазари.

Около 300 000 тона са били блокирани в европейските пристанища, които не могат да бъдат транспортирани поради санкциите. Русия предложи да даде това количество на африканските страни, ако страните от ЕС облекчат санкциите за тази цел. Но високите цени на газа също направиха азотните торове оскъдни – производството не е икономично при тези обстоятелства.

Остава да се замести с течен оборски тор

Европейската комисия и министрите на земеделието на 27-те страни от ЕС вече обсъждат алтернатива. На среща миналия понеделник министрите обсъдиха използването на обработен оборски тор. Белгия подаде заявление, което беше подкрепено от Испания, Унгария, Холандия и Португалия.

Използването на тези торове обаче се противопоставя на нитратната директива на ЕС от 1991 г. Съответно такива торове могат да се използват само в ограничена степен, за да се намали замърсяването на подземните води с нитрати. Поради това в застрашените зони не може да се прилагат повече от 170 килограма животински азот.

Правителството на Белгия вече има идея как това изискване може да бъде заобиколено: преработеният течен тор просто се декларира по различен начин. В бъдеще те вече не трябва да се определят като отпадъчни води от животновъдството, а като химически отпадъчни води. Тогава нитратната директива вече няма да се прилага за тях.

Януш Войчеховски, еврокомисар по земеделието, подчерта, че ограничението ще засегне само рисковите зони. Преработеният течен тор може да се прилага върху 30 процента от земеделските земи в ЕС без ограничения. Въпреки това Европейската комисия възнамерява да представи регулаторни предложения за използването на преработения течен тор през следващите няколко седмици.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА